Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2019, 14:43

Strelec z Christchurchu sa inšpiroval Breivikom. Na Nový Zéland sa presťahoval, aby naplánoval útok

Vo svojom 73 stranovom manifeste Tarrant napísal, že chcel pomstiť obete útokov moslimských radikálov.

Strelec z Christchurchu sa inšpiroval Breivikom. Na Nový Zéland sa presťahoval, aby naplánoval útok
Zdroj: Reuters

Dvadsaťosemročný Austrálčan Brenton Tarrant, ktorý sa prihlásil k dnešnému krvavému útoku na dve mešity v novozélandskom meste Christchurch, uviedol, že sa inšpiroval ultrapravicovým nórskym atentátnikom Andersom Behringom Breivikom.

Vo svojom 73 stranovom manifeste Tarrant podľa denníka The Daily Telegraph napísal, že chcel pomstiť obete útokov moslimských radikálov. Pri dnešnej streľbe na Novom Zélande prišlo o život 49 ľudí.

​Tarrant manifest zverejnil predtým, než sa vydal do mešít Al Noor a Linwood v centrálnej časti novozélandského mesta Christchurch, kde potom počas piatkových modlitieb začal paľbu na veriacich. Svoj čin tiež nahrával a v priamom prenose vysielal na internete.

V manifeste sa označuje za "obyčajného belocha, ktorý pochádza z robotníckej triedy, z rodiny s nízkym príjmom". Jeho cieľom bolo pomstiť "tisíce obetí zahraničnej invázie".

Poukázal na útok v Štokholme

Konkrétne pritom zmienil napríklad jedenásťročnú Ebbu Akerlundovú, ktorá zahynula pri teroristickom atentáte v Štokholme v roku 2017. Za tento útok s piatimi mŕtvymi bol k doživotnému trestu odsúdený uzbecký občan a stúpenec teroristickej siete Islamský štát Rakhmat Akilov.

Hlavným vzorom Tarranta bol nórsky pravicový extrémista Breivik, ktorý v júli 2011 zabil pri atentátoch v nórskej metropole Oslo a okolí 77 ľudí. Breivik najskôr 22. júla 2011 vo vládnej štvrti v Osle odpálil nálož, ktorá pripravila o život osem osôb.

Krátko nato postrieľal 69 členov letného tábora mládežníckeho krídla Robotníckej strany na neďalekom ostrove Utöya. Breivik kritizoval vtedy vládnucu Robotnícku stranu z podpory multikulturalizmu a ohrozovania nórskej identity. V roku 2012 bol za terorizmus odsúdený na 21 rokom väzenia.

Inšpiroval sa atentátnikmi

"Čítal som texty Dylanna Roofa a mnohých ďalších, ale skutočnú inšpiráciu som získal od Andersa Behringa Breivika," napísal. Spomínaný Dylann Roof v roku 2015 v kostole v Charlestone v americkom štáte Južná Karolína zastrelil deväť černošských veriacich.

Tarrant uviedol, že sa dočasne presťahoval na Nový Zéland, aby tam naplánoval útok a pripravil sa na neho, a nakoniec sa v krajine rozhodol zostať.

Podľa správ médií pochádza Tarrant z mesta Grafton v austrálskom štáte Nový Južný Wales. V roku 2010 pracoval ako osobný tréner v miestnom fitness centre, než sa údajne rozhodol odcestovať z krajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.