Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2019, 18:07

Šéf britského parlamentu môže zablokovať ďalšie hlasovanie o brexite

Vláda musí prísť s novým textom dohody.

Šéf britského parlamentu môže zablokovať ďalšie hlasovanie o brexite

Britská vláda podľa šéfa britskej Dolnej snemovne Johna Bercowa nemôže predložiť poslancom znova na hlasovanie brexitovú dohodu, ktorú už skôr odmietli, môže prísť iba s "podstatne" pozmeneným textom.

Bercow to dnes povedal poslancom. Odvolal sa pritom na jedno niekoľko storočí staré parlamentné pravidlo, ktoré opakované hlasovanie o tej istej veci zakazuje.

Práve Bercow bude mať ohľadom možného tretieho hlasovania o dohode upravujúcej okolnosti odchodu krajiny z EÚ posledné slovo, uviedla agentúra Reuters.

Poslanci už dokument, o ktorom s úniou dva roky vyjednávala premiérka Theresa Mayová, dvakrát odmietli, naposledy minulý týždeň, keď Mayová dojednala s EÚ niekoľko doplnkov týkajúcich sa takzvanej írskej poistky. Dolná snemovňa sa mala v utorok alebo v stredu pokúsiť o schválenie dohody tretíkrát.

Hovorca vlády nechcel varovanie šéfa parlamentu, že by nemusel umožniť tretie hlasovanie o dohode s EÚ, komentovať.

Dodal, že pokračujú rokovania s malou severoírsku stranou DUP, ktorej podpora je pre osud dohody kľúčová. O obsahu Bercowovho oznámenia podľa neho vláda dopredu nevedela.

Médiá ale už skôr upozorňovali, že predseda parlamentu má právomoc tretie hlasovanie o brexitovej dohode zablokovať; on sám to zmienil minulú stredu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.