Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2019, 13:37

Záhadná smrť jedného z najvplyvnejších Rusov a exporadcu Putina: Objavili nezvyčajnú zlomeninu

Michail Lesin riadil ruské ministerstvo pre tlač, neskôr bol poradcom prezidenta Vladimira Putina.

Záhadná smrť jedného z najvplyvnejších Rusov a exporadcu Putina: Objavili nezvyčajnú zlomeninu
Zdroj: Reuters

Bývalý ruský minister pre tlač a mediálny poradca prezidenta Vladimira Putina Michail Lesin, ktorý za kontroverzných okolností zomrel v roku 2015 vo washingtonskom hoteli, mal zlomeninu zvyčajne spájanú so škrtením.

Vyplýva to z dokumentov, ktoré washingtonský úrad súdneho lekárstva z nariadenia súdu poskytol stanici Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL).

Nejasné okolnosti smrti

Fraktúra jazylky, kosti medzi bradou a hrtanom, ktorú Lesin utrpel, je považovaná za výnimočnú, často k nej totiž dochádza pri škrtení. Jeden z dokumentov, ktorý má RFE/RL k dispozícii, uvádza, že jazylka bola zlomená v čase smrti či jej blízkosti. Ďalší posudok však konštatoval, že kosť mohla byť poškodená až po Lesinovom skone a možno aj počas pitvy.

Stanica však správu, ktorá má 149 strán, označila za doteraz vedecky najpresnejší popis Lesinovej ​​smrti. Záverečná správa prokuratúry z októbra 2016 konštatovala, že Lesin zomrel bez cudzieho zavinenia súbehom otravy alkoholu a tupými poraneniami na tele vrátane hlavy spôsobenými pádmi.

Lesin sa 2. novembra 2015 zapísal ako hosť hotela Four Seasons a od prvej chvíle začal piť. Potuloval sa po chodbách a personál ho niekoľkokrát odviedol naspäť do izby. O pol šiestej ráno 4. novembra odišiel v taxi do hotela Dupont Circle a prenajal si tam apartmán za 1200 dolárov, ktoré zaplatil v hotovosti.

Vrátil sa do pôvodného hotela, kde ho ráno našli na chodbe len v spodnom prádle. Následne ho vykázali z izby, Lesin preto odišiel do Dupont Circle, kde bolo dopoludnia 5. novembra jeho telo nájdené.

Patril medzi najvplyvnejších ľudí v ruských médiách

Pochybnosti na prípade vyvoláva okrem iného to, že chýba desaťhodinový záznam z kamery na chodbe, takže nie je jasné, či do izby k Lesinovi niekto nevstúpil. Jasno nevniesla ani policajná správa, ktorá bola pred zverejnením upravená.

Tieto okolnosti umožnili vzniknúť špekuláciám o tom, či Lesin nemohol byť zavraždený, pretože mohol poskytnúť detaily o ruskom systéme prania peňazí. Nie je však jasné, prečo by americká polícia a lekár mali mať záujem skrývať fakty.

Server Buzzfeed predvlani s odvolaním sa na neidentifikovaný zdroj informoval, že Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) sa domnieva, že Lesin bol zavraždený. Zomrel v predvečer naplánovaného stretnutia so zástupcami ministerstva spravodlivosti, ktoré vraj platilo hotelový účet.

Lesin bol na začiatku tisícročia jednou z najvplyvnejších postáv v ruských médiách. V rokoch 1999 až 2004 pôsobil ako minister tlače, ďalších päť rokov bol poradcom prezidenta Putina.

V roku 2014 však náhle z funkcie odišiel, čo znalci pomerov v Moskve považovali za prejav toho, že upadol do nemilosti. Keď zomrel, mal 57 rokov. V Moskve bola správa o jeho smrti hlavnou udalosťou, Rusko rýchlo oznámilo, že príčinou bol infarkt, čo však súdny lekár v USA nepotvrdil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.