Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2019, 21:48

Operácia Redfold spustená. Štáb britskej armády sa v kryte pripravuje na neriadený brexit

Britské úrady sa obávajú, že ak krajina opustí Európsku úniu bez dohody, mohlo by to viesť k narušeniu dodávok tovaru.

Operácia Redfold spustená. Štáb britskej armády sa v kryte pripravuje na neriadený brexit
Zdroj: TASR

Britské ozbrojené sily zriadili v protijadrovom kryte pod londýnskym sídlom ministerstva obrany štáb, ktorého úlohou je príprava na takzvaný neriadený brexit.

V pohotovosti je asi 3500 vojakov, ktorí majú pomôcť s uskutočňovaním vládnych krízových plánov pre prípad, že Británia opustí Európsku úniu bez dohody, píše dnes britská tlač.

Takzvaná operácia Redfold bola podľa servera Independent spustená na začiatku týždňa. Vojaci sa majú začať pripravovať na to, že môžu byť potrební napríklad pri preprave potravín, pohonných hmôt a ďalších základných potrieb po Spojenom kráľovstve.

"Dvestočlenný tím armádneho personálu je pripravený jazdiť s palivovými cisternami k čerpacím staniciam, ak to bude potrebné," napísal server Sky News.

Protijadrový kryt nazývaný Pindar, ktorý leží hlboko pod zemou, podľa hovorcu ministerstva obrany používali ozbrojené sily vo vojnových časoch a tiež napríklad pri zvládaní prírodných katastrof, ako boli záplavy.

Britské úrady sa obávajú, že ak krajina opustí Európsku úniu bez dohody o podmienkach tohto kroku, mohlo by to viesť k narušeniu dodávok tovaru, napríklad niektorých potravín, liekov alebo pohonných hmôt.

Krajina má podľa pôvodného plánu odísť z EÚ 29. marca, ale britská premiérka Theresa Mayová požiadala blok o odklad. O jeho konkrétnej podobe teraz rokujú lídri dvadsaťsedmičky v Bruseli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.