Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2019, 23:55

Lídri krajín EÚ sa dohodli na dvoch verziách odkladu brexitu

Obe možnosti počítajú s kratšou dobou odkladu, než žiadala Theresa Mayová navrhujúca 30. jún.

Lídri krajín EÚ sa dohodli na dvoch verziách odkladu brexitu
Zdroj: Reuters

Lídri 27 krajín Európskej únie sa dnes večer zhodli na spoločnej odpovedi na stredajšiu žiadosť britskej premiérky Theresy Mayovej o odklad odchodu jej krajina z európskeho bloku.

Na twitteri to neskoro v noci uviedol predseda Európskej rady Donald Tusk.

EÚ 27 sa vyslovila pre dve možnosti, pričom obe počítajú s kratšou dobou odkladu, než žiadala Mayová navrhujúca 30. jún.

Podľa informácií ČTK sa lídri nakoniec po niekoľkých hodinách komplikovaných rokovaní zhodli na možnosti odložiť brexit do 22. mája, alebo do 12. apríla.

V prvom prípade je podmienkou, že britská Dolná snemovňa budúci týždeň, teda pred doteraz platným dátumom brexitu 29. marca, na tretí pokus schváli už dvakrát odmietnutú dohodu o vystúpenie.

Potom by Británia prestala byť členskou krajinou EÚ k 22. máju. Druhý variant považuje za kľúčový dátum 12. apríla s tým, že Londýn má do tej doby Európskej rade upresniť, ako si predstavuje ďalší postup.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.