Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2019, 09:06

Tuskov odkaz britským poslancom: V pekle je miesta dosť

Lídri 27 krajín Európskej únie sa vo štvrtok dohodli na tom, že umožnia Británii odložiť brexit do 22. mája.

Tuskov odkaz britským poslancom: V pekle je miesta dosť
Zdroj: Reuters

Do diskusií o riešení krízy okolo britského odchodu z Európskej únie opätovne vstúpila tematika pekla. Podľa predsedu Európskej rady Donalda Tuska je v pekle miesta dosť.

Tusk tak odpovedal vo štvrtok večer na otázku novinárky, či by na toto miesto mali byť poslaní aj britskí poslanci, ktorí nechcú schváliť dohodu premiérky Theresy Mayovej o podmienkach brexitu.

Tusk už tento rok vo februári pri vlečúcom sa vyjednávaní s Londýnom o brexite prilial olej do ohňa svojou úvahou nad tým, ako asi vyzerá miesto v pekle pre zástancov britského odchodu z EÚ, ktorí pre neho nemajú konkrétny plán.

Na tlačovej konferencii počas terajšieho summitu chcela istá novinárka vedieť, či má byť miesto v pekle zväčšené, ak britskí poslanci budúci týždeň nezdvihnú ruku pre rozvodovú dohodu.

"Podľa nášho pápeža je peklo stále prázdne," pripomenul Poliak Tusk. "To znamená, že je v ňom veľa miest," dodal na záver tlačovej konferencie. "Nechoďte do pekiel," odkázal ešte novinárom predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Lídri 27 krajín Európskej únie sa vo štvrtok dohodli na tom, že umožnia Británii odložiť brexit do 22. mája pod podmienkou, že na budúci týždeň Dolná snemovňa schváli dohodu o podmienkach odchodu z EÚ.

V hre je tiež odklad do 12. apríla, čo sa považuje za konečný termín pre prijatie rozhodnutia, či sa Briti zúčastnia májových volieb do Európskeho parlamentu. Podľa pôvodného harmonogramu mali z Európskej únie vystúpiť už budúci piatok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.