Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2019, 14:26

Europarlament vyzval vládu, aby zabezpečila riadne vyšetrovanie Kuciakovej vraždy

Európsky parlament v právne nezáväznom uznesení tiež vyjadril vážne obavy týkajúce sa stavu boja proti korupcii na Slovensku.

Europarlament vyzval vládu, aby zabezpečila riadne vyšetrovanie Kuciakovej vraždy
Zdroj: Reuters

Európsky parlament dnes vyzval slovenskú vládu, aby v súvislosti s minuloročnou vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky zabezpečila riadne vyšetrovanie.

To sa má týkať aj skutočností, s ktorými prídu novinári alebo takzvaní whistlebloweri, napríklad pri podozrení na korupciu, finančné trestné činy, pranie špinavých peňazí, daňové úniky a podobne.

Rovnakú výzvu adresoval parlament aj Malte, kde bola predvlani zavraždená reportérka Daphne Caruanová Galiziová.

Parlament v právne nezáväznom uznesení tiež vyjadril vážne obavy týkajúce sa stavu boja proti korupcii a nezávislosti súdnictva na Slovensku a na Malte.

Dnešná rezolúcia sumarizuje závery špeciálnej skupiny europoslancov, ktorá kvôli vraždám novinárov pôsobila na Slovensku a na Malte.

Poslanci tiež odsúdili "pokračujúce snahy rastúceho počtu členských krajín" oslabovať právny štát, deľbu moci a nezávislosť súdnictva. Poslanci skonštatovali, že hoci vo väčšine členských krajín platia zákony, ktoré majú zabezpečiť nezávislosť súdnictva a nestrannosť justície, pretrváva problém s ich uplatňovaním v praxi.

Vyjadrili tiež znepokojenie nad nárastom vyhrážok, ktorých cieľom sú novinári, a nad ohrozením slobody tlače. Kritizovali tiež návrh slovenského tlačového zákona, rovnako ako údajný nedostatok transparentnosti vo vlastníctve médií na Slovensku.

Ján Kuciak a jeho partnerka boli zavraždení vlani vo februári. Podľa prokuratúry čin súvisel s investigatívnou prácou novinára. Z objednania vraždy nedávno vyšetrovateľ obvinil Mariana Kočnera. Ten bol jedným z ľudí, ktorým sa Kuciak vo svojich článkoch často venoval. Na Slovensko kvôli vražde dvakrát prišla pracovná skupina europoslancov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.