Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2019, 07:50

Nový Zéland plakal za obeťami teroru, na spomienku prišli desaťtisíce ľudí

Na zhromaždení vystúpila so svojím príhovorom aj premiérka tohto ostrovného štátu - Jacinda Ardernová.

Nový Zéland plakal za obeťami teroru, na spomienku prišli desaťtisíce ľudí
Zdroj: Reuters

Viac ako 23-tisíc ľudí sa v piatok zúčastnilo smútočného aktu v novozélandskom meste Christchurch, aby si uctili pamiatku 50 obetí nedávnej streľby v dvoch miestnych mešitách. Informovala o tom agentúra DPA.

Na zhromaždení, ktoré naživo vysielala televízia a bolo premietané na verejných priestranstvách mnohých novozéladnských miest, vystúpila so svojím príhovorom aj premiérka tohto ostrovného štátu - Jacinda Ardernová.

"Salam alejkum. Pokoj vám. To boli slová komunity, ktorá tvárou v tvár nenávisti a násiliu mala právo vyjadriť hnev, avšak namiesto toho otvorila svoje dvere pre nás všetkých, aby sme mohli trúchliť spolu s ňou," vyhlásila na margo miestnej moslimskej komunity Ardernová.

Svoj príhovor urobila v maorijčine - jazyku pôvodného obyvateľstva Nového Zélandu - a čierny hidžáb, v ktorom vystupovala na predošlých spomienkových zhromaždeniach, taktiež vymenila za tradičný maoríjský plášť.

Pred davom zaspieval britský spevák Cat Stevens, ktorý v 70. rokoch konvertoval na islam.

 

Z teroristického útoku v mešitách v Christchurchi, ktorý si 15. marca okrem 50 obetí na životoch vyžiadal aj 50 zranených, bol obvinený 28-ročný austrálsky pravicový extrémista.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.