Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2019, 09:33

Spoločnosť Ryanair je medzi desiatimi najväčšími znečisťovateľmi ovzdušia v Európe

Znečistenie od leteckých spoločností sa od roku 2005 zvýšilo o zhruba dve tretiny a aj naďalej by malo rásť.

Spoločnosť Ryanair je medzi desiatimi najväčšími znečisťovateľmi ovzdušia v Európe
Zdroj: Reuters

Írske nízkonákladové aerolinky Ryanair sa vlani dostali medzi desať najväčších znečisťovateľov ovzdušia v Európe ako prvá firma, ktorá neprevádzkuje uhoľnú elektráreň. Vyplýva to z analýzy výskumnej spoločnosti Transport & Environment, o ktorej informovala agentúra Bloomberg. Ryanairu vlani stúpli emisie oxidu uhličitého o 6,9 percenta.

Správa potvrdzuje, že rastie podiel leteckého priemyslu na emisiách tzv. skleníkových plynov, ktorým je pripisované poškodzovanie atmosféry.

Znečistenie od leteckých spoločností sa od roku 2005 zvýšilo o zhruba dve tretiny a aj naďalej by malo rásť, pretože sa rokmi stávajú cenovo dostupnejšie. Letecký priemysel by sa tak v najbližších troch desaťročiach mohol stať najväčším producentom skleníkových plynov.

Ryanair sa na zozname desiatich najväčších znečisťovateľov ovzdušia v Európe ocitol na deviatom mieste. Na zvyšných priečkach sa umiestnili energetické firmy, ktoré vyrábajú elektrinu z uhlia, najviac znečisťujúceho fosílneho paliva.

Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO) sa nedávno rozhodla začať riešiť emisie leteckého priemyslu prijatím vlastných smerníc. V nich ICAO vyzvala, aby sa aerolinky snažili vykompenzovať zvýšenie emisií výsadbou stromov alebo investíciami do čistejších technológií.

Kritici však uvádzajú, že kompenzácie už boli odskúšané a ukázalo sa, že nefungujú, čiastočne aj kvôli tomu, že je ťažké kontrolovať ich dodržiavanie.

Podľa predbežných údajov emisie spadajúce pod európsky systém obchodovania s emisiami (ETS) vlani obnovili pokles, keď sa v roku 2017 mierne zvýšili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.