Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2019, 15:05

Macron vymenoval výskumný tím, ktorý vyhodnotí rolu Paríža v rwandskej genocíde

Na základe mandátu OSN Francúzsko v roku 1994 vyslalo do Rwandy 2500 vojakov na vojensko-humanitárnu akciu Tyrkys.

Macron vymenoval výskumný tím, ktorý vyhodnotí rolu Paríža v rwandskej genocíde
Zdroj: Reuters

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vymenoval členov výskumného týmu s cieľom vyšetriť úlohu Francúzska v rwandskej genocíde.

Na základe piatkového oznámenia prezidentskej kancelárie o tom informovala agentúra Reuters, podľa ktorej zostáva táto otázka zdrojom napätia vo vzťahoch Paríža a Kigali aj po 25 rokoch.

Vymenovanie deväťčlennej komisie, ktorá bude mať prístup k archívom prezidenta, ministerstva zahraničných vecí, armády i tajnej služby, oznámil Macron po stretnutí s predstaviteľmi združenia na podporu obetí genocídy.

"Naším cieľom je pripraviť report, ktorý bude publikovaný o dva roky... a bude verejne prístupný. Táto správa pomocou vedeckých metód vyhodnotí na základe archívnych materiálov úlohu, ktorú Francúzsko zohrávalo v Rwande v rokoch 1990-94," vyhlásil v tejto súvislosti prezident.

Na základe mandátu OSN Francúzsko v roku 1994 vyslalo do Rwandy 2500 vojakov na vojensko-humanitárnu akciu Tyrkys. Popri francúzskych vojakoch sa na vytvorení humanitárnej zóny v juhozápadnej časti Rwandy zúčastnilo aj niekoľko jednotiek vojakov z afrických štátov.

Neskôr rwandský prezident Paul Kagamé obvinil Francúzsko, že cvičilo milície a že sa priamo zúčastnilo na genocíde. Paríž toto vyhlásenie označil za "škandalózne a nespravodlivé".

V rokoch 2006-09 boli diplomatické styky Rwandy s Francúzskom následkom rozporov v tejto otázke prerušené.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.