Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2019, 09:44

Netanjahu pred voľbami sľubuje rozšíriť izraelskú zvrchovanosť na Západnom brehu

Parlamentné voľby sa v Izraeli konajú v utorok a súčasný premiér Benjamin Netanjahu má opäť veľkú šancu zostaviť vládu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Zdroj: Reuters

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začne rozširovať izraelskú zvrchovanosť na okupovanom Západnom brehu Jordánu, ak sa po nadchádzajúcich voľbách stane opäť premiérom.

Povedal to dnes izraelskej televízii. Podľa denníka Haarec však z jeho slov nevyplýva, či hovoril o celom Západnom brehu, či len o niektorých častiach. Tento región Izrael okupuje od vojny v roku 1967, územie by sa malo stať súčasťou palestínskeho štátu.

"Nebudem deliť Jeruzalem, nebudem evakuovať žiadnu osadu a zabezpečím, aby sme získali kontrolu nad územím západne od Jordánu," povedal dnes Netanjahu v izraelskej televízii.

Vyhlásil to pár dní pred parlamentnými voľbami, ktoré sa konajú v utorok a po ktorých má Netanjahu veľkú šancu v koalícii opäť zostaviť vládu.

Podľa denníka The Times of Israel sa Netanjahu chystá rozšíriť zvrchovanosť nad oblasťami, kde Izrael vybudoval židovské osady. V nich žije vyše 400-tisíc Židov. Výstavba osád je však z hľadiska medzinárodného práva nelegálna, pretože ich Izrael stavia na okupovanom území.

"Chystám sa rozšíriť izraelskú zvrchovanosť a nebudem rozlišovať medzi blokmi osád a izolovanými osadami. Z môjho uhla pohľadu je každá z týchto osád Izraelom ... Nikoho nebudem sťahovať a neprenechám ich zvrchovanosti Palestínčanov," uviedol Netanjahu. Povedal tiež, že palestínsky štát by ohrozil existenciu Izraela.

Netanjahu sa v rozhovore tiež pochválil za to, že vďaka nemu nedávno americký prezident Donald Trump uznal izraelskú zvrchovanosť nad Golanským výšinami. Aj tie obsadil Izrael vo vojne v roku 1967 a v roku 1981 ich v rozpore s rezolúciou OSN anektoval.

Palestínčania chcú mať vlastný štát na Západnom brehu Jordánu, vo východnom Jeruzaleme a v Pásme Gazy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.