Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2019, 07:18

Tajomník OSN Guterres nalieha na okamžité zastavenie vojenských akcií v Líbyi

António Guterres nalieha na okamžité zastavenie všetkých vojenských operácií smerom k deeskalácii tamojšej situácie s cieľom zabrániť totálnemu konfliktu.

Tajomník OSN Guterres nalieha na okamžité zastavenie vojenských akcií v Líbyi
Zdroj: Reuters

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres rázne odsúdil vojenskú eskaláciu neďaleko líbyjskej metropoly Tripolis a vyzval na okamžité zastavenie bojov v krajine. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Jeho výzva prišla po pondelkovom leteckom údere jednotiek Chalífu Haftara na letisko Mitiga východne od hlavného mesta.

Guterres "nalieha na okamžité zastavenie všetkých vojenských operácií smerom k deeskalácii tamojšej situácie s cieľom zabrániť totálnemu konfliktu", uvádza sa vo vyhlásení OSN.

Generálny tajomník OSN taktiež "ostro odsudzuje vojenskú eskaláciu a pokračujúce boje v Tripolise, ako aj v jeho okolí vrátane náletu, ktoré podniklo lietadlo tzv. Líbyjskej národnej armády (LNA) na letisko Mitiga".

Útok vojenského lietadla prerušil v pondelok prevádzku na jedinom fungujúcom letisku v Tripolise. K zraneniam tam nedošlo.

V blízkosti Tripolisu sa od nedele odohrávajú urputné boje medzi jednotkami LNA Chalífu Haftara a oddielmi ozbrojených síl lojálnych medzinárodne uznanej vláde národného porozumenia.

Haftarova armáda začala minulý štvrtok útok s cieľom dobyť Tripolis, kde sídli vláda národného porozumenia. Haftar podporuje konkurenčnú vládu na východe Líbye. Obe strany neskôr do bojov nasadili aj letectvo. K bojom došlo napriek výzvam OSN a Spojených štátov na okamžité prímerie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.