Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2019, 10:31

"Kto získa Istanbul, získa Turecko." Erdogan prehral a žiada anulovať výsledky

  • Strana tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v miestnych voľbách prehrala v troch najväčších mestách krajiny.
  • Erdogan má pochybnosti a žiada o zneplatnenie volieb v Istanbule.
"Kto získa Istanbul, získa Turecko." Erdogan prehral a žiada anulovať výsledky
Zdroj: Reuters

Ústredná volebná komisia by mala kvôli nezrovnalostiam anulovať výsledok miestnych volieb v Istanbule, citoval dnes tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana provládny denník Sabah.

Muž, ktorý v tureckej politike zohráva ústrednú úlohu viac ako 16 rokov, začínal práve ako starosta tohto najväčšieho mesta Turecka. Z nezrovnalostí vyzdvihol najmä dosadený personál vo volebných miestnostiach.

Erdogan má pochybnosti 

Voľby podľa neoficiálnych výsledkov vyhral kandidát opozičnej Ľudovej republikánskej strany (CHP) Ekrem Imamoglu.

Erdogan novinárom na palube lietadla počas cesty z Moskvy povedal, že ľudia dohliadajúci na volebné urny majú byť podľa pravidiel štátni úradníci, čo podľa neho nebolo vo všetkých prípadoch splnené.

"Zistili to naši kolegovia a prirodzene to vzbudzuje pochybnosti. Zhodnotia (ústredná volebná komisie), či to povedie to k anulovanie volieb," povedal turecký prezident. Podpredseda AKP už v utorok oznámil, že strana požiada o zneplatnenie volieb, ktoré sa konali poslednú marcovú nedeľu.

Stratil tri najväčšie mestá v krajine

Erdogan v predvolebnej kampani miestne voľby označil za "vec národného prežitia" a tvrdil, že "kto získa Istanbul, získa Turecko". AKP síce celkovo zvíťazila a so svojím spojencom nacionalistickou Stranou národnej akcie (MHP) ovládla v krajine viac ako polovicu radníc, prehrala však okrem iného v Ankare, Izmire a podľa doteraz zverejnených výsledkov aj v Istanbule, celkovo teda v troch najväčších mestách krajiny.

​Vládna strana výsledky v Ankare a v Istanbule napadla. Ústredná volebná komisia už prisúdila radnicu v Ankare kandidátovi opozičnej CHP. V Istanbule AKP žiadala prepočítanie všetkých hlasov, čomu komisia nevyhovela, ale prepočítavajú sa niektoré okrsky a kontrolujú sa hlasy pôvodne označené za neplatné.

Kontroverzné kroky

Revíziu lístkov, ktoré boli označené ako neplatné, označila opozícia za bezprecedentnú. Denník Ahval poukazuje na ďalšie kontroverzné kroky ústrednej volebnej komisie pod vedením Sádího Guvena. Pripomína, že výsledok komunálnych volieb v Ankare v roku 2014 bol podobne tesný. Vyhral vtedy kandidát AKP a komisia odvolanie opozičnej CHP odmietla.

V minulosti sa komisia napríklad dvakrát rozhodla započítať aj volebné lístky bez pečiatky príslušnej volebnej komisie. To vedľa opozície kritizovala aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Prvýkrát sa k tejto praktike uchýlila v apríli 2017, kedy Turci v referende hlasovali o prechode k prezidentskému systému. Navrhovaná reforma bola prijatá len tesne, a to v pomere 51,41 ku 48,59 percenta a Erdogan si značne upevnil moc.

Druhýkrát to bolo počas minuloročných prezidentských a parlamentných volieb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.