Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.04.2019, 08:28

Assange využíval ambasádu ako špiónske stredisko, tvrdí Ekvádor

Ekvádorský prezident Lenin Moren obvinil Assangea z opakovaného zasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín.

Assange využíval ambasádu ako špiónske stredisko, tvrdí Ekvádor
Zdroj: Reuters

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange, ktorého minulý týždeň vo štvrtok na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne zatkla britská polícia, využíval ambasádu ako špiónske centrum. V rozhovore s denníkom The Guardian to vyhlásil ekvádorský prezident Lenin Moren, ktorý zopakoval, že rozhodnutie odňať Assangeovi azyl nie je výsledkom vplyvu iného štátu.

"Nemôžeme dovoliť, aby sa náš dom, dom, ktorý otvoril svoje dvere,stal špiónskym strediskom," uviedol Moreno. "Táto činnosť porušila podmienky azylu. Naše rozhodnutie nie je svojvôľou, ale vychádza z medzinárodného práva," dodal.

​​Moreno obvinil Assangea z opakovaného zasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín. V tejto súvislosti odkázal ekvádorský prezident na činnosť portálu WikiLeaks, ktorý zverejňuje získané tajné a citlivé informácie.

Prezident tiež trvá na tom, že odobrať Assangeovi azyl bolo suverénnym rozhodnutím ekvádorskej vlády a že jeho krajina k tomu nebola nikým donútená. Podľa jeho slov sa Assange nesprával ako hosť.

Od Británie získal Ekvádor písomné záruky, že Briti budú rešpektovať Assangeove základné práva a že ho Londýn nevydá do žiadnej krajiny, kde by mu hrozil trest smrti.

Assange sa sedem rokov skrýval na ekvádorskej ambasáde v Londýne, aby sa vyhol vydaniu do Švédska, kde čelil obvineniu zo znásilnenia.

​​Minulý týždeň vo štvrtok ho však polícia zatkla na základe žiadosti o vydanie do Spojených štátov a kvôli porušeniu podmienok kaucie v súvislosti so švédskou kauzou. Švédsko Assangeov prípad predvlani odložilo.

Assangeova právna zástupkyňa Jennifer Robinsonová medzitým uviedla, že jej klient bude spolupracovať so švédskymi úradmi, ak požiadajú o jeho vydanie, a že prioritou je vyhnúť sa vydaniu do USA. Washington požaduje jeho vydanie kvôli zverejneniu tajných vládnych informácií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.