Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2019, 11:16

"Vyzerá ako po bombardovaní." Skazu Notre-Dame ukazuje pohľad dovnútra katedrály

​Veľkú časť cenných umeleckých a liturgických predmetov sa z horiaceho chrámu Notre-Dame podarilo zachrániť.

"Vyzerá ako po bombardovaní." Skazu Notre-Dame ukazuje pohľad dovnútra katedrály
Zdroj: Reuters

Jednu z najznámejších stavieb Francúzska, katedrálu Notre-Dame v Paríži, zachvátil v pondelok večer rozsiahly požiar. Prvé fotografie interiéru ukazujú, že škody na 850 rokov starej pamiatke sú značné.

Generálny vikár parížskej arcidiecézy Philippe Marsset, ktorý mohol dovnútra kostola v noci nahliadnuť, opísal, že priestor vyzerá ako po bombardovaní. "Je to 850 rokov, čo bol tento chrám postavený, prečkal vojny, prečkal bombardovanie, prečkal všetko," citovala šokovaného katolíckeho hodnostára agentúra AFP.

​Veľkú časť cenných umeleckých a liturgických predmetov sa z horiaceho chrámu Notre-Dame však podarilo zachrániť, povedal dnes minister kultúry Franck Riester.

V bezpečí je napríklad tŕňová koruna alebo rúcho svätého Ľudovíta, v poriadku je aj vitrážové okno na severnej fasáde.

Osud mnohých ďalších artefaktov je však stále neznámy, podľa francúzskych médií sa doteraz nevie, či a ako plamene poškodili súsošie Piety na hlavnom oltári alebo zvony.

​Rozsiahly požiar, ktorý v pondelok večer zachvátil katedrálu Notre-Dame (Chrám Matky Božej) v Paríži, sa hasičom podarilo v utorok dopoludnia úplne uhasiť. Uviedol to veliteľ zásahu Gabriel Plus.

Na mieste bude ďalej hliadkovať zhruba stovka hasičov, ktorí budú dohliadať na bezpečnosť požiariska a zamerajú sa na statiku stavby.

​Ich úlohou bude takisto zaznamenať spolu s odborníkmi presný rozsah škôd a zaistiť bezpečný prevoz cenných artefaktov z chrámu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.