Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2019, 16:07 Aktualizované dňa 17.04.2019 o 17:01

Exprezident Peru sa zabil. Strelil sa do hlavy, keď si poňho prišli policajti

Polícia dnes prišla ku Alanovi Garcíovi domov, aby ho zatkla v súvislosti s vyšetrovaním úplatkárstva.

Exprezident Peru sa zabil. Strelil sa do hlavy, keď si poňho prišli policajti
Zdroj: Reuters

Bývalý peruánsky prezident Alan García sa dnes strelil do hlavy, keď ho prišla zatknúť polícia. V kritickom stave bol prevezený na operáciu, informovala agentúra Reuters. Podľa informácií RT v nemocnici zomrel.

Šesťdesiatdeväťročný politik, ktorý stál na čele juhoamerickej krajiny v druhej polovici 80. rokov a potom znovu v rokoch 2006 až 2011, bol vyšetrovaný v súvislosti s úplatkárstvom.

Polícia dnes prišla ku Garcíovi domov, aby ho zatkla v súvislosti s vyšetrovaním úplatkárstva, uviedol policajný zdroj, na ktorého sa odvoláva Reuters. Exprezident bol okamžite prevezený do nemocnice.

Miestna televízia America informovala, že García bol operovaný a v kritickom stave. Zverejnila tiež zábery Garciovho syna a jeho podporovateľov, ako mieria do nemocnice.

Zdatný rečník García, ktorý stál desiatky rokov na čele kedysi mocnej strany Apra bol v čase svojho prvého prezidentského funkčného obdobia nacionalistom, ale potom sa stal zástancom voľného trhu.

García bol vyšetrovaný pre podozrenie z prijatia úplatkov od brazílskej firmy Odebrecht, obvinenia však odmietal a označoval ich za politicky motivované.

Stavebná firma Odebrecht figuruje v centre obrieho korupčného škandálu v Brazílii, v roku 2016 však vyšlo najavo, že podplácala vysokých politikov vo viac ako desiatke krajín Latinskej Ameriky. V Peru čelia podozreniu z prijímania úplatkov od neho všetci prezidenti, ktorí stáli na čele krajiny od roku 2001.

Vlani García požiadal o politický azyl Uruguaj, keď mu bolo zakázané opustiť Peru v obave, že ujde alebo bude mariť vyšetrovanie. Uruguaj jeho žiadosť odmietol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.