Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2019, 15:56 Aktualizované dňa 18.04.2019 o 16:11

Rusko sa pokúsilo ovplyvniť voľby v USA, potvrdila Muellerova správa

Moskva toto obvinenie opakovane vyvracia.

Rusko sa pokúsilo ovplyvniť voľby v USA, potvrdila Muellerova správa
Zdroj: Reuters

Rusko sa pokúsilo ovplyvniť prezidentské voľby v Spojených štátoch v roku 2016, ale terajší americký prezident Donald Trump, nikto z jeho štábu a ani žiadny iný Američan v tejto veci s Moskvou nespolupracoval.

Dnes to na tlačovej konferencii vyhlásil americký minister spravodlivosť William Barr, ktorý sa chystá Kongresu USA a tiež verejnosti predložiť správu osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera.

Na prípadnú spoluprácu Trumpovho štábu neukazuje podľa Barra žiadny z dôkazov, ktoré Mueller nazhromaždil. Rovnako tak nič nepotvrdilo možnú spoluprácu iných amerických občanov s Moskvou.

Barr tiež povedal, že Biely dom s Muellerom plne spolupracoval, hoci Trump mal voči vyšetrovaniu výhrady, lebo bol presvedčený, že ho sprevádzajú nelegálne úniky informácií. Trump v minulosti opakovane vyšetrovanie označoval za hon na čarodejnice.

Pokiaľ ide o bránenie spravodlivosti, čo v prípade Trumpa nechal Mueller vo svojej správe bez záveru, je Barr presvedčený, že na to žiadny dôkaz neukazuje. Rovnaký názor v tejto veci má aj Barrov námestník Rod Rosenstein.

Muellerovu správu o ruskej úlohe vo voľbách odovzdá Barr o 17:00 SELČ Kongresu USA a následne ju poskytne aj verejnosti. Minister zdôraznil, že dokument nebol obsahovo nijako editovaný, začiernené v ňom ale budú pasáže súvisiace s utajovanými skutočnosťami alebo s tretími osobami, ktoré nemali k vyšetrovaniu priamy vzťah. Neverejné budú aj výpovede obvinených pred veľkou porotou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.