Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2019, 14:08

Robotníci na lešení Notre-Dame fajčili, aj napriek zákazu

Podľa hovorcu stavebnej firmy určite zle uhasený ohorok z cigarety požiar katedrály nespôsobil.

Robotníci, ktorí pred požiarom z minulého týždňa stavali na parížskej katedrále Notre-Dame lešenie, napriek zákazu pri práci fajčili. Informáciu satirického týždenníka Le Canard enchaîné potvrdil hovorca stavebnej firmy. Vylúčil však, že by to akokoľvek súviselo s požiarom, ktorý zničil strechu a krov pamiatky.

"Skutočne je niekoľko kolegov, ktorí čas od času nedbali na tento zákaz a ľutujú to," uviedol v stredu hovorca spoločnosti Le Bras Frres Marc Eskenazi. V žiadnom prípade sa podľa neho však nemohlo stať, že "by bol príčinou požiaru parížskej katedrály Notre-Dame zle uhasený ohorok".

Cigaretové ohorky požiar nespôsobili

Hovorca stavebnej spoločnosti priznal porušenie protipožiarnych predpisov v reakcii na článok v satirickom týždenníku Le Canard enchaîné, ktorý v minulosti vo Francúzsku rozpútal niekoľko veľkých politických káuz. Podľa týždenníka vyšetrovatelia v okolí lešenia našli sedem ohorkov.

​Eskenazi vylúčil, že by nedbalosť jeho kolegov bola príčinou požiaru pamiatky. Ohorkom odhodeným na dubové poleno podľa neho totiž veľký požiar nezačína.

Hovorca tiež odmietol vyšetrovaciu verziu, podľa ktorej mohli požiar spôsobiť elektrické motory lešenárskych výťahov. Tieto motory podľa neho "nepredstavujú žiadny problém", pretože jazdili ďaleko od vežičky na streche katedrály a "je preukázané, že požiar začal vo vnútri budovy".

Ďalšie zlyhania

Týždeň Le Canard enchaîné v stredu uviedol, že vyšetrovatelia stále dávajú prednosť verzii, že požiar budovy bol nehodou a spôsobil ho s najväčšou pravdepodobnosťou elektrický skrat. Okrem robotníkov fajčiacich na lešení týždenník uvádza množstvo ďalších pochybení, ktoré mohli viesť k zničujúcemu požiaru.

​Hasiči boli podľa neho napríklad privolaní až 35 minút po prvom protipožiarnom alarme. Oficiálne miesta pritom stále hovoria o dvadsaťminútovom meškaní. Na vine bola "séria ľudských chýb".

Prvý alarm bol považovaný za falošný poplach, lebo na mieste, ktoré označil počítačový program, bolo všetko v poriadku. Prevádzkovateľ systému akúkoľvek chybu popiera. Až tridsaťpäť minút po prvom alarme odhalili zamestnanci katedrály, že horí pod špicatou strešnou vežou, takzvaným sanktusníkom.

Stopy vedú k zvonom, ozvali sa krátko pred požiarom

Práve v dlhej špicatej veži umiestnenej na strechu katedrály v 19. storočí sa nachádzali tri zvony, ktoré boli v roku 2012 - v čase renovácie veľkých zvonov v čelných vežiach - elektrifikované.

Pád vežičky Notre-Dame:

Po skončení opráv veľkých zvonov však elektrické ovládanie tých menších v sanktusníkom nebolo zrušené, napísal Le Canard enchaîné. Podľa neho v pondelok, keď požiar v katedrále vypukol, zvony vo vežičke odbíjali naposledy dvanásť minút pred tým, než sa prvýkrát ozval požiarny alarm.

Týždenník zistil tiež to, že nebol rešpektovaný protipožiarny plán katedrály. Na protipožiarny počítačový systém mali podľa neho dohliadať dvaja pracovníci platení z verejných peňazí a to 24 hodín denne. V skutočnosti však systém strážil len jeden človek a to od ôsmej do 23. hodiny.

Nedostatočnú kapacitu pre uhasenie veľkého požiaru mali podľa zistení satirického týždenníka tiež katedrálne suchovody, teda požiarne potrubia, ktoré sa v prípade požiaru pripájajú ku vonkajšiemu zdroju vody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.