StoryEditor

ANALÝZA: Tri dôvody, prečo Rusko vpadne na Ukrajinu. A tri ďalšie, prečo nie

19.01.2022, 10:33
Prinášame argumenty dokazujúce, že by k agresii mohol Vladimir Putin skutočne pristúpiť. A na druhej strane dôkazy, že len blafuje.

Čo sa asi odohráva v hlave Vladimira Putina? To je otázka, ktorú dnes rieši celý svet. Ruský prezident rozohral poker s tankami okolo ukrajinskej hranice a predkladá Západu bezpečnostné ultimáta. Je skutočne pripravený na otvorenú konfrontáciu? Portál iDNES.cz sa pokúsil zhrnúť dôvody, prečo sa k invázii na Ukrajinu (ne)odhodlá.

„Nikdy od rozpadu Juhoslávie nebola Európa bližšie vojne,“ vyhlásil nedávno v dôvernom rozhovore s BBC nemenovaný predstaviteľ európskej diplomacie. Na prvý pohľad sa zdá, že Starý svet skutočne nevyhnutne smeruje k najvážnejšej bezpečnostnej kríze za posledné dekády.

​Rusko od polovice novembra zhromaždilo okolo hraníc Ukrajiny vojenskú techniku ​​a približne stotisíc vojakov. Z Ďalekého východu a Sibíri sa smerom na západ sunú vagóny s tankami, transportérmi, raketovými kompletmi Grad a Uragan aj balistickými strelami Iskander.

Moskva ohlasuje manévre s Bieloruskom, podľa Alexandra Lukašenka sa pripravujú plány na konfrontáciu s pobaltskými štátmi a Poľskom. V Baltskom mori sa hemžia ruské vyloďovacie člny, švédska armáda posiela stovky vojakov na strategicky položený ostrov Gotland a v Štokholme aj Helsinkách ožila debata o vstupe do NATO.

Vladimir Putin máva zoznamom bezpečnostných požiadaviek, ktorému dominuje zákaz rozširovania Severoatlantickej aliancie na východ, predovšetkým o Ukrajinu. Diplomatické rokovania v Ženeve, Bruseli a Viedni skončili v slepej uličke a Moskva si vyhradzuje právo na „vojensko-technické riešenie“.

Západné tajné služby, štátnici, analytici i médiá po celom svete si kladú pálčivú otázku: O čo ide Vladimirovi Putinovi? A je skutočne pripravený na inváziu na Ukrajinu? Pokúsili sme sa zostaviť argumenty dokazujúce, že by k agresii mohol skutočne pristúpiť. A na druhej strane dôkazy, že len blafuje.

ÁNO: Pretože chce

Ukrajina je pre súčasný ruský režim kľúčovou súčasťou ideológie návratu k veľmocenskému statusu Sovietskeho zväzu, od ktorého rozpadu na sklonku vlaňajška uplynulo tridsať rokov. Dokazuje to predovšetkým esej O historickej jednote Rusov a Ukrajincov, ktorú Vladimir Putin spísal a zverejnil vlani v júli.

​Ruský prezident v nej na základe svojho štúdia a výkladu dejín vyjadruje „bratskému národu“ nehynúcu lásku, na druhú stranu mu hrozí nepríjemnými...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 16:03