Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2019, 18:35

Katedrála Notre-Dame stratila odolnosť voči vetru, varuje statik

Chrám má teraz asi o 60 percent nižšiu odolnosť proti vetru ako v čase pred požiarom.

Katedrála Notre-Dame po požiari
Zdroj: TASR/AP

Parížska katedrála Notre-Dame, ktorú minulý týždeň vážne poškodil rozsiahly požiar, je teraz oveľa menej odolná proti náporom silného vetra.

Kvôli zničenej streche, oslabenému murivu a prepadnutým klenbám teraz stavba zvládne vietor s rýchlosťou okolo 90 kilometrov za hodinu, zatiaľ čo predtým dokázala odolať aj vetru až 222 kilometrov za hodinu.

Agentúre AFP to dnes po statickom prieskume povedal expert na stavebnú mechaniku Paolo Vannucci.

Nižšia odolnosť

Vannuci, ktorý je profesorom univerzity vo Versailles, gotickú katedrálu dobre pozná. V roku 2016 viedol tím, ktorý pripravoval správu o požiarnych rizikách.

​Z dostupných dát mu vyšlo, že chrám má teraz asi o 60 percent nižšiu odolnosť proti vetru ako v čase pred požiarom. Podľa neho by búrka so silnými nárazmi vetra mohla teraz spôsobiť zrútenie niektorých častí muriva katedrály, najmä vyšších partií hlavnej lode, kde sa nachádzajú okná.

"Notre-Dame skutočne prišla o schopnosť odolať vetru. Klenby boli vystavené vysokým teplotám, kamene a malta sú poškodené," povedal Vannuci.

Rekonštrukcia katedrály sa už začala

Podľa neho to značne znížilo pevnosť stavby v tlaku, čo je jedna zo základných veličín, ktorú statici pri posudzovaní stavby skúmajú.

Zdôraznil však, že jeho varovanie vzniklo len na základe simulácií s odhadovanými hodnotami, pretože presné výsledky mnohých meraní ešte nie sú známe.

Požiar v Notre-Dame kompletne zničil strechu a vežičku nad krížením lodí. Kvôli ohňu sa prepadla aj časť klenieb.

Prípravné práce pre rekonštrukciu katedrály, ktorá bude trvať celkovo päť až šesť rokov, už začali. Za najpravdepodobnejšiu príčinu vzplanutia chrámu vyšetrovatelia považujú skrat na elektrickom vedení.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.