StoryEditor

Barrosov rok na čele komisie

20.11.2005, 23:00
Rok José Manuela Barrosu na čele Európskej komisie nebol jednoduchý. Únia sa ocitla v kríze najmä po dvoch neúspešných referendách o európskej ústave a následných problémoch dohodnúť sa na rozpočte na roky 2007 až 2013.

Rok José Manuela Barrosu na čele Európskej komisie nebol jednoduchý. Únia sa ocitla v kríze najmä po dvoch neúspešných referendách o európskej ústave a následných problémoch dohodnúť sa na rozpočte na roky 2007 až 2013.
Ekonomický liberál
Barroso sa dostal pod paľbu kritiky zo strany ľavice kvôli podpore liberálnych ekonomických reforiem. Práve modernizácia ekonomiky je jeho prioritou, čo prekáža niektorým členským krajinám, keďže ekonomická a sociálna politika je výlučne v kompetencii národných vlád. Európska exekutíva môže zverejňovať správy a navrhovať smernice, nemôže však zavádzať reformy v krajinách.
Barroso sa snaží zmeniť imidž komisie ako byrokratického monštra, ktoré vo väčšine prípadov len stanovuje ďalšie kritériá. Komisia počas roka na čele s Barrosom naozaj iniciovala menej legislatívy ako Prodiho tím a omnoho menej ako za "zlatého veku" Delorsovej komisie v rokoch 1985 až 1994.
"Je lepšie mať praktickú legislatívu, ktorú ľudia využijú, ako ideálnu legislatívu, ktorá sa nebude rešpektovať," povedal Barroso.
V Barrosovom tíme je síce menej výrazných osobností v porovnaní s predošlou komisiou, ťažko však možno hovoriť o jednote. Napríklad, írsky komisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy sa dostal do sporu so svojimi kolegami pokiaľ ide o otvorenie európskeho trhu služieb či daní. Francúzsky prezident Jacques Chirac zasa obvinil komisiu z ohrozovania francúzskych ekonomických záujmov.
Barroso niektorých sklamal, keď vyhlásil, že únia si bude musieť poradiť bez ústavy a že bude lepší pragmatický postoj, ako hľadanie novej inštitucionálnej reformy. "Komisia dostatočne nezastáva svoju úlohu iniciátora politického impulzu," komentovala to francúzska ministerka pre európske záležitosti Catherine Colonnaová.
Barrosove hodnotenie
"V Európe trvá veľa vecí veľmi dlho. Často to nie je chyba komisie, že sa ešte predlžujú," povedal Barroso v rozhovore pre vybrané stredoeurópske médiá.
Podľa jeho slov sa komisii podarilo schváliť cielenú a štruktúrovanú stratégiu na zreformovanie európskej ekonomiky. Únia má novú sociálnu agendu, aj sa dohodla na väčšej pomoci pre Afriku. Komisia aktívne zasiahla do diskusie o rozpočte únie na roky 2007 až 2013. "V mojom tíme nie je rozdiel medzi komisármi z nových a starých členských krajín," povedal.
Najhorší deň šéfa komisie
Ani Barrosov nástup do komisie nebol hladký. Keďže sa členské krajiny nevedeli zhodnúť, Barroso vzišiel ako kompromisný kandidát. Do prvého konfliktu s Európskym parlamentom sa dostal hneď na začiatku kvôli talianskemu nominantovi Roccovi Buttiglionemu, ale aj iným nominantom, ktorých europoslanci podozrievali z možného konfliktu záujmov. Aj preto sa Barroso úradu ujal o tri týždne neskôr, ako je zvykom.
"V skutočnosti sa nevyrovnal s počiatočnou traumou," povedal nemenovaný európsky diplomat pre agentúru Reuters. Ako sa Barroso priznal novinárom, rozhodnutie europarlamentu o odložení hlasovania o komisii bol jeho najhorším dňom.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. august 2022 05:30