Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2019, 19:01

Srí Lanka dostala od Indie informácie o plánovaných útokoch. Nič proti nim však nepodnikla

Indická polícia narazila na podrobný teroristický plán pri monitorovaní obvyklých kanálov komunikácie.

Srí Lanka dostala od Indie informácie o plánovaných útokoch. Nič proti nim však nepodnikla
Zdroj: Reuters

India odovzdala Srí Lanke podrobné informácie o plánovaní teroristických útokov, Srí Lanka však nekonala. S odvolaním sa na šéfa inštitútu pre zvládanie konfliktov v Dillí Adžaja Sáhního to dnes uviedla agentúra AP.

Indická polícia na plán narazila v južnej Indii. Pri niekoľkých útokoch na kostoly a hotely na Veľkonočnú nedeľu na Srí Lanke zahynulo viac ako 250 ľudí.

Indická polícia narazila na podrobný teroristický plán pri monitorovaní obvyklých kanálov komunikácie.

Vyšetrovala podozrivých sympatizantov takzvaného Islamského štátu (IS) v južnej Indii a narazila pritom na názov dosiaľ jej neznámej organizácie národný Tauhíd džamáate (NTJ). Práve jej srílanské úrady pripisujú zodpovednosť za útoky.

Indickej polícii sa podľa Sáhního podarilo preniknúť do komunikácie organizácie a zbierať informácie o sprisahaní. "Preto bola povaha podrobností o udalosti, ktoré dostali, veľmi konkrétne," uviedol Sáhní. "Poznali organizáciu, poznali ciele a poznali miesta pobytu samovražedných atentátnikov. A všetko to bolo odovzdané srílanskej vláde," povedal Sáhní.

Už skôr sa objavili informácie, že indická rozviedka o možnom útoku na kostoly, hotely a politikov viac ako dva týždne vopred uvedomila srílanskú tajnú službu. Prvé takéto informácie prišli z Indie 4. apríla s tým, že sú plánované teroristické útoky na "niektoré významné kostoly". Táto správa tiež uvádzala šesť osôb, ktoré sú do sprisahania pravdepodobne zapojené, uviedla agentúra AP.

Srílanský prezident Maithripala Sirisena a premiér Ranil Vickremasinghe však tvrdia, že sa k nim informácie o plánovaní atentátov dostali až potom, čo boli vykonané. Srílanskí predstavitelia tiež pripúšťajú, že úrady urobili len málo pre to, aby útokom zabránili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.