Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2019, 12:57

Zelenskyj reagoval na Putina. Ponúkol ukrajinské občianstvo Rusom

Vladimir Putin v sobotu vyhlásil, že Moskva zvažuje zjednodušenou cestou vydávať ruské pasy všetkým občanom Ukrajiny.

Zelenskyj reagoval na Putina. Ponúkol ukrajinské občianstvo Rusom
Zdroj: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin by nemal počítať s tým, že sa mnoho Ukrajincov rozhodne požiadať v zrýchlenom konaní o ruský pas.

Na facebooku to napísal novozvolený prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý zároveň ponúkol ukrajinské občianstvo Rusom.

Zelenskyj tak komentoval Putinovo sobotňajšie vyhlásenie o tom, že Moskva zvažuje zjednodušenou cestou vydávať pasy Ruskej federácie všetkým občanom Ukrajiny, nielen tým z východných oblastí pod kontrolou proruských separatistov.

"Rozdiel s Ukrajinou spočíva najmä v tom, že my Ukrajinci máme v našej krajine slobodu prejavu, slobodu tlače a internet," citovala agentúra Reuters Zelenského.

"Poskytneme ukrajinské občianstvo zástupcom všetkých národov, ktoré trpia autoritárskymi a korupčnými režimami. V prvom rade Rusom, ktorí dnes trpia asi najviac," dodal.

Putin v sobotu na pekinskom samite o čínskom projekte novej Hodvábnej cesty novinárom povedal, že Moskva rozmýšľa nad možnosťou poskytnúť občianstvo všetkým obyvateľom Ukrajiny.

"Nielen obyvateľom Luhanskej a Doneckej (ľudovej) republiky," povedal Putin, ktorý spomenul medzinárodne neuznané separatistické republiky vo východoukrajinskej Luhanskej a Doneckej oblasti.

Šéf Kremľa tento týždeň podpísal dekrét, ktorý výrazne uľahčuje ľuďom zo separatistického Donbasu získať občianstvo Ruskej federácie.

Ukrajina sa proti tomu ohradila a sťažovala sa Bezpečnostnej rade OSN. Putinovo rozhodnutie odsúdil vedľa Zelenského aj dosluhujúci ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.