Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2019, 21:53

Týždeň po bombových útokoch na Srí Lanke zatkli desiatky ďalších podozrivých

Srílanský premiér Ranil Vikramasinghe oznámil, že zaistené boli aj ďalšie zbrane a výbušniny.

Týždeň po bombových útokoch na Srí Lanke zatkli desiatky ďalších podozrivých
Zdroj: Reuters

Polícia na Srí Lanke zatkla v nedeľu ďalších 48 podozrivých osôb v rámci vyšetrovania samovražedných bombových útokov spred jedného týždňa.

Srílanský premiér Ranil Vikramasinghe oznámil, že zaistené boli aj ďalšie zbrane a výbušniny, informovala tlačová agentúra DPA.

V súvislosti s útokmi z Veľkonočnej nedele, ktorých terčmi boli kostoly a hotely, polícia už predtým zatkla viac než 70 podozrivých. Jednou z najnovšie zadržaných osôb je muž, ktorého dvaja bratia boli medzi samovražednými útočníkmi.

Podľa údajov polície mal pri sebe dva meče. Otec týchto troch bratov je bohatým obchodníkom s koreninami. Na Veľkonočnú nedeľu sa vyhodila do vzduchu aj manželka jedného z trojice súrodencov, a to v dome na predmestí Kolomba.

Po tom, ako pri policajnom zásahu na východnom pobreží Srí Lanky v noci na sobotu odpálili svoje samovražedné vesty najmenej traja ďalší útočníci, polícia identifikovala dve preživšie osoby ako manželku a štvorročnú dcéru údajného organizátora útokov z predošlej nedele, radikálneho moslimského kazateľa

Zahrána Hašíma. Jeho otec a dvaja bratia boli medzi celkove 15 mŕtvymi.
Samotný Haším bol podľa piatkového vyhlásenia srílanského prezidenta Maithrípálu Sirisénu usmrtený už počas útokov z minulej nedele.

Haším je považovaný za zakladateľa moslimsko-extrémistickej skupiny Národné monoteistické spoločenstvo (NTJ), ktorému sírlanská vláda pripísala zodpovednosť za tieto útoky. K odpáleniu bômb sa však hlási teroristická organizácia Islamský štát (IS).

Pri veľkonočných útokoch na Srí Lanke, ktoré spáchalo deväť samovražedných atentátnikov, zahynulo vyše 250 ľudí mnohých detí a najmenej 40 cudzincov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.