Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2019, 09:29

V Thajsku korunovali nového kráľa, oslavy trvajú tri dni

Samotnej korunovácii predchádzal purifikačný ceremoniál, pri ktorom bol panovník, odetý v bielom rúchu, pomazaný posvätnou vodou pochádzajúcou zo 100 rôznych miest z celej krajiny.

V Thajsku korunovali nového kráľa, oslavy trvajú tri dni
Zdroj: Reuters

V Thajsku bol dnes formálne korunovaný kráľ Mahá Vatčirálongkón ako Ráma X. Konštitučným monarchom sa stal pred dvoma rokmi, keď zomrel jeho otec Pchúmipchón Adundét, avšak korunovačné obrady boli odložené až po skončení obdobia smútku za minulého kráľa. Kráľovskú korunováciu, ktorá vyjde odhadom na 30 miliónov dolárov (takmer 27 miliónov eur), zažíva väčšina Thajčanov prvýkrát. Predchádzajúci kráľ Pchúmipchón Adundét totiž do svojej smrti v roku 2016 strávil na tróne rekordných 70 rokov.

Dnešná časť trojdňových obradov spočíva v náboženských rituáloch a prevzatí insígnií. Vatčirálongkón dostal na hlavu veľkú korunu víťazstva, ktorá váži cez sedem kilogramov.

Samotnej korunovácii predchádzal purifikačný ceremoniál, pri ktorom bol panovník, odetý v bielom rúchu, pomazaný posvätnou vodou pochádzajúcou zo 100 rôznych miest z celej krajiny.

Po purifikačnom, teda očistnom ceremoniáli nasledovalo pomazanie. Vatčirálongkón, tentoraz už v zlatom zdobenom kráľovskom odeve sedel na osemstrannom tróne s ôsmimi hodnostármi po boku. Každý z nich mu na hlavu nalial posvätnú vodu a rovnako tak aj deviaty hodnostár, ako zástupca boží. Obrad zasvätenia skončil umiestnením deväťstupňového baldachýnu nad trón.

Posadenie ťažkej, viac ako 200 rokov starej koruny na kráľovu hlavu, bolo podľa agentúry AP konečným rituálom korunovačného ceremoniálu.

Pchúmipchón Adundét vládol Thajsku rekordných 70 rokov, a väčšina Thajčanov preto nemala ešte príležitosť byť svedkami korunovácie panovníka. Podľa thajskej ústavy má kráľ len obmedzenú politickú moc, väčšina obyvateľov krajiny však svojich panovníkov uctieva takmer ako bohov.

Zákony krajiny navyše urážku kráľovského majestátu tvrdo trestajú, často mnohoročným väzením, a tak sa kritika monarchu objavuje len výnimočne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.