Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2019, 22:18

V prezidentských voľbách v Severnom Macedónsku vedie sociálny demokrat Pendarovski

Podľa čiastkových výsledkov vedie Stevo Pendarovski so ziskom vyše 55,1 percenta hlasov.

V prezidentských voľbách v Severnom Macedónsku vedie sociálny demokrat Pendarovski
Zdroj: Reuters

Nedeľňajšie druhé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku je platné, keďže do zatvorenia volebných miestností o 19.00 h sa na ňom zúčastnilo najmenej 40 percent z 1,8 milióna oprávnených voličov. Uviedla to agentúra APA s odvolaním sa na ústrednú volebnú komisiu.

Voliči si mohli vybrať medzi kandidátom vládnuceho Sociálnodemokratického zväzu Macedónska (SDSM) Stevom Pendarovským a kandidátkou opozičnej nacionalistickej strany VMRO-DPMNE Gordanou Siljanovskou-Davkovovou.

Z nich ani jeden nezískal v prvom kole pred dvoma týždňami dostatok hlasov na víťazstvo.

Podľa čiastkových výsledkov, ktoré na svojej stránke zverejnila ústredná volebná komisia, vedie Pendarovski so ziskom vyše 55,1 percenta hlasov. Jeho protikandidátka získala približne 41,4 percenta hlasov.

Tieto údaje sa zakladajú na sčítaní hlasov z 55 percent volebných miestností.

V prvom kole 21. apríla získal vysokoškolský profesor Pendarovski 42,85 percenta hlasov a Siljanovská-Davkovová — takisto vysokoškolská pedagogička — 42,24 percenta. Celková účasť voličov dosiahla 41,82 percenta, čo je najmenej od získania nezávislosti vtedajšieho Macedónska v roku 1991.

Súčasný konzervatívny prezident Gjorge Ivanov je v úrade už dve päťročné funkčné obdobia a nemohol opäť kandidovať. Mandát mu oficiálne skončí 12. mája.

Siljanovská-Davkovová vyvolala v nedeľu rozruch vyjadrením pre regionálnu televíznu stanicu kanálu N1, keď povedala, že ak voľby vyhrá a stane sa prezidentkou, bude naďalej používať názov Macedónsko.

Odchádzajúci prezident Gjorge Ivanov, ktorý je ako ona členom VMRO-DPMNE, podľa informácií médií odmieta podpisovať zákony, v ktorých sa uvádza nový názov Severné Macedónsko.

Úloha prezidenta je v Severnom Macedónsku z väčšej časti ceremoniálna, výsledok volieb však môže v tejto hlboko polarizovanej krajine vyvolať aj predčasné parlamentné voľby, domnievajú sa politickí analytici.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.