Reuters
StoryEditor

Trumpa chráni pred trestným stíhaním iba jeho funkcia, tvrdia bývalí prokurátori

07.05.2019, 08:07
Autor:
TASRTASR
Bývalí prokurátori tvrdia, že správanie Trumpa opísané v Muellerovej správe by v prípade akejkoľvek inej osoby, ktorá nemá takúto ochranu, viedlo k obvineniam z marenia spravodlivosti.

Americký prezident Donald Trump by bol obvinený z marenia spravodlivosti, ak by ho pred trestným stíhaním nechránila jeho funkcia.

Uvádza sa to v otvorenom liste zverejnenom v pondelok organizáciou Protect Democracy, ktorý podpísalo takmer 400 bývalých prokurátorov v reakcii na správu osobitného vyšetrovateľa FBI Roberta Muellera o údajnom zasahovaní Ruska do prezidentských volieb v USA v roku 2016. O liste podľa agentúry DPA informoval denník Washington Post.

Jeho autori tvrdia, že Muellerova správa opisuje niekoľko Trumpových úkonov, ktoré spĺňali všetky predpoklady na podanie takejto žaloby. Ide napríklad o pokusy Trumpa o odvolanie Muellera, obmedzenie rozsahu vyšetrovania a bránenie svedkom v spolupráci s vyšetrovateľmi.

Samotný Mueller nekonštatoval, či Trump maril vyšetrovanie, ale predložil indície za i proti. Minister spravodlivosti William Barr dospel na základe Muellerovej správy k záveru, že v tomto bode nie je dostatok dôkazov na stíhanie prezidenta.

Signatári otvoreného listu sa odvolávajú na internú smernicu ministerstva spravodlivosti z roku 1973, ktorá interpretuje americkú ústavu v tom zmysle, že úradujúci prezident nemôže byť obvinený.

Bývalí prokurátori tvrdia, že správanie Trumpa opísané v Muellerovej správe by v prípade akejkoľvek inej osoby, ktorá nemá takúto ochranu, viedlo k obvineniam z marenia spravodlivosti.

Barr povedal, že k svojmu záveru dospel nezávisle od tejto smernice. Mueller v správe uvádza, že prijal výklad príslušnej smernice.

Opoziční demokrati v Kongrese kritizovali Barrove slová, že dôkazy v Muellerovej správe nie sú dostatočné na to, aby sa mohlo konštatovať, že sa prezident dopustil marenia spravodlivosti.

Signatári otvoreného listu pracovali ako prokurátori počas vlád demokratických i republikánskych prezidentov.

01 - Modified: 2023-09-28 08:13:07 - Feat.: - Title: Biden aj Trump si v druhej televíznej debate odniesli kritiku od republikánskych kandidátov 02 - Modified: 2023-09-28 06:23:49 - Feat.: - Title: USA uvalili sankcie na firmy, ktoré prispievajú k výrobe dronov v Iráne 03 - Modified: 2023-09-28 04:46:22 - Feat.: - Title: Americký vojak, ktorý zbehol do KĽDR, sa po prepustení vracia do USA 04 - Modified: 2023-09-27 22:16:44 - Feat.: - Title: Trump namiesto debaty republikánov mieri medzi štrajkujúcich, aby zabojoval o ich hlasy 05 - Modified: 2023-09-27 20:56:04 - Feat.: - Title: Bidenov pes pohrýzol ďalšieho ochrankára, už jedenásteho v poradí
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. september 2023 12:07