StoryEditor

Šéfka fínskeho sektoru veternej energie pre HN: Vietor zníži našu energetickú závislosť od Rusov

20.01.2022, 10:43
Výroba elektriny z turbín je čistá a lacná. Prináša tiež nové pracovné miesta, tvrdí v rozhovore pre HN Anni Mikkonenová, generálna riaditeľka Fínskej asociácie veternej energie.

Veterná energia zažíva vo Fínsku obrovský rozmach. Prečo je pre vašu krajinu taká dôležitá?

Rozličné priemyselné odvetvia majú u nás svoju vlastnú cestu k dosiahnutiu klimatickej neutrality. Či už je kovospracujúci, chemický alebo celulózny a papierenský priemysel. Výsledkom všetkých týchto snáh je elektrifikácia, ktorá sa realizuje rôznymi spôsobmi. V konečnom dôsledku to znamená jedno – podniky potrebujú veľké množstvo elektrickej energie. A v súčasnosti je práve veterná energia produkovaná na pobreží najlacnejším spôsobom výroby elektriny vo Fínsku. Bude to teda predovšetkým elektrina vyrobená z vetra, ktorá naplní potreby firiem.

Fínsko má vôbec najvyššiu spotrebu elektriny na obyvateľa v rámci Európskej únie. Vaša vláda sa pritom zaviazala k uhlíkovej neutralite krajiny do roku 2035, teda 15 rokov pred cieľom stanoveným na úrovni EÚ. Je to vôbec možné dosiahnuť pri tak vysokej spotrebe?

Vo Fínsku máme novú klimatickú a energetickú stratégiu, ktorá sa postupne zavádza do praxe. Uvidíme, ako prispeje k tomu, aby sa nám podarilo splniť cieľ uhlíkovej neutrality v stanovenom termíne. Ja som v každom prípade absolútne presvedčená, že to možné je. Napokon máme už z minulosti niekoľko podobných úspešných príbehov, ktoré sa podarilo zrealizovať. Navyše my naozaj potrebujeme elektrifikáciu priemyslu, dopravy či ďalších sektorov. Práve preto sa rozbehli mnohé projekty výstavby veterných elektrární a ďalšie sa plánujú.

Akú úlohu zohráva vietor v energetikom mixe krajiny?

V uplynulom roku vietor pokrýval okolo desať percent spotreby elektriny. V roku 2013 to pritom bolo iba menej ako jedno percento. Ani pri spomínanej jednej desatine však dlho nezostaneme. Už teraz vieme, že do roku 2024 bude Fínsko práve z vetra vyrábať celú štvrtinu spotrebovanej elektrickej energie. Minulý rok totiž išlo do projektov veterných parkov množstvo investícií. A ďalšie sa chystajú. Tento i budúci rok tak budú do prevádzky uvedené projekty, ktoré zabezpečia výrazné zvýšenie produkcie.

Môžete uviesť konkrétne čísla?

Vlani pribudlo tisíc megawattov nových kapacít, tento rok to bude ďalších 1 500 megawattov. A pre rok 2023 sú už navrhnuté a plánované investície, ktoré zaistia ďalších 1200 megawattov. Vieme pritom, že ani toto ešte nie sú všetky investície, ktoré prídu v budúcom roku. Pre porovnanie vám môžem uviesť, že koncom roka 2020 bola totálna kapacita veternej energie vo Fínsku 2 600 megawattov. Teraz pribúdajú ďalšie tisícky. Vo Fínsku momentálne zažívame naozajstný boom, keďže vo výstavbe sú skutočne veľké projekty.

V ktorých častiach krajiny sa tieto projekty nachádzajú?

Prevažne na severozápade. Zhruba 40 percent už nainštalovanej, ako aj naplánovanej kapacity sa nachádza na pobreží, pri Botnickom zálive Baltského mora v kraji Pohjois-Pohjanmaa. Keď sa pozriete na mapu Fínska, uvidíte, že blízko odtiaľ je mesto Oulu. V tomto regióne je najviac projektov. Je to dobrá lokácia, ale postupne prichádzajú i projekty, ktoré smerujú viac do...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-06-18 11:45:23 - Feat.: - Title: Tesla láka zákazníkov na svoj najlacnejší model. Čoskoro môže byť minulosťou 02 - Modified: 2024-06-18 08:00:00 - Feat.: - Title: Najznámejší slovenskí influenceri zavádzajú fanúšikov. Len štvrtina z nich poctivo označuje všetky spolupráce 03 - Modified: 2024-06-18 06:00:00 - Feat.: - Title: Kvíz, ktorý zvládne len skutočný turista. Rozoznáte slovenské vrchy na základe jedinej fotografie? 04 - Modified: 2024-06-17 14:24:24 - Feat.: - Title: Obchod so Slovenskom má priestor na výrazný rast. Potenciál vidíme v turizme, tvrdí pre HN veľvyslankyňa Indie 05 - Modified: 2024-06-17 13:19:30 - Feat.: - Title: Rakúsko podnikne právne kroky proti prijatiu nariadenia o ochrane prírody v EÚ
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. jún 2024 13:49