Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2019, 07:07

Saakašvili sa chce vrátiť na Ukrajinu a pomáhať Zelenskému

Saakašvili v rokoch 2015-16 pôsobil ako gubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti.

Saakašvili sa chce vrátiť na Ukrajinu a pomáhať Zelenskému
Zdroj: Reuters

Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili a exgubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti sa chce vrátiť na Ukrajinu. Rád by pomáhal novozvolenému ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Informovala o tom vo štvrtok ukrajinská tlačová agentúra Unian.

"Ukrajina je môj domov... Určite prídem na Ukrajinu," povedal Saakašvili televízii Belsat. Podľa vlastných slov by chcel pôsobiť ako poradca Volodymyra Zelenského, ktorý v máji nahradí v úrade súčasného ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

​Saakašvili v rokoch 2015-16 pôsobil ako gubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti. Do tejto funkcie ho vymenoval prezident Petro Porošenko, s ktorým sa však neskôr rozišiel. V roku 2017 gruzínskemu exprezidentovi odobrali ukrajinské občianstvo a z krajiny ho vyhostili.

Stal sa tak človekom bez občianstva, keďže už dva roky predtým prišiel o občianstvo aj vo svojom rodnom Gruzínsku. Po vypovedaní z Ukrajiny sa zdržiaval v Holandsku.

Volodymyr Zelenskyj sa ešte počas predvolebnej kampane vyjadril o Saakašvilim pochvalne. Gruzínskeho exprezidenta označil za skvelého a schopného diplomata, ktorý by podľa neho mohol získať dôležitú úlohu v rámci ukrajinskej vlády. Vyslovil sa pritom za to, aby bolo Saakašvilimi vrátené občianstvo Ukrajiny.

Michail Saakašvili, ktorý bol gruzínskym prezidentom v rokoch 2004-07, však v rozhovore pre Belsat vyhlásil, že jeho dlhodobou prioritou zostáva Gruzínsko. V súčasnosti chce podľa vlastných slov konsolidovať gruzínsku diaspóru po celom svete a časom má v úmysle vrátiť sa aj do Tbilisi. V Gruzínsku ho však odsúdili na tri roky väzenia za prekročenie prezidentských právomocí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.