Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2019, 16:16

Brexit sa možno neuskutoční. Nič nie je nezvratné, tvrdí Tusk

Podľa šéfa Európskej rady je šanca, že Veľká Británia blok neopustí 20 až 30 percent.

Brexit sa možno neuskutoční. Nič nie je nezvratné, tvrdí Tusk
Zdroj: Reuters

Pravdepodobnosť, že Británia nakoniec zostane členom Európskej únie, odhaduje predseda Európskej rady Donald Tusk na 20 až 30 percent. Povedal to dnes v rozhovore poskytnutom poľskému denníku Gazeta Wyborcza. Šéf európskych summitov naznačil, že by Briti o ďalšom vzťahu svojej krajiny s európskou dvadsaťsedmičkou mohli rozhodnúť opäť v referende.

"Ak mohlo referendum z roku 2016 zmeniť rozhodnutie z referenda v roku 1975, prečo by sa to nemohlo opäť zmeniť?" uviedol Tusk v rozhovore. "Nič nie je nezvratné, kým ľudia veria, že sa to dá zmeniť," dodal.

V roku 1975 Briti hlasovali v referende o zotrvanie v Európskom hospodárskom spoločenstve (EHS), ktoré bolo predchodcom EÚ. Jeho členmi sa pritom stali až v roku 1973.

Pred tromi rokmi potom hlasovali v referende o zotrvanie v Európskej únii. Kým v prvom prípade vyhrali zástancovia členstvo v EHS, v druhom zvíťazili odporcovia členstva v EÚ.

"Skutočná diskusia o dôsledkoch brexitu nezačala pred alebo počas kampane pred referendom (v roku 2016), ale po ňom. Dnes by jeho výsledok pravdepodobne vyzeral inak," povedal Tusk denníku Gazeta Wyborcza. Za paradoxné označil, že plánovaný brexit v Spojenom kráľovstve oživil proeurópske sily.

"Dnes je šanca, že žiadny brexit nebude, podľa môjho názoru asi dvadsať až tridsať percent. To je veľa," uviedol takisto bývalý poľský premiér, ktorý v minulosti často vyjadroval smútok a sklamanie nad rozhodnutím Britov opustiť EÚ.

Británia mala pôvodne z EÚ odísť 29. marca, potom 12. apríla a teraz je najneskorší termín brexitu stanovený na 31. októbra. Vláda premiérky Theresy Mayovej nebola doteraz schopná presadiť v parlamente brexitovú dohodu, ktorú v Bruseli vyjednala vlani.

​Poslanci ju trikrát odmietli. Teraz vládni konzervatívci a opoziční labouristi rokujú o kompromise, ktorý by krajinu vyviedol z brexitovej krízy. Obe strany však vo štvrtok uznali, že zhoda zatiaľ nie je v dohľade.

Prieskumy verejnej mienky v poslednom polroku naznačovali, že by v prípadnom ďalšom referende zvíťazili priaznivci zotrvanie krajiny v EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.