Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Severozápad Ruska zasiahol výnimočne teplý front, ktorý počas nedele v meste Kojnas v Archangeľskej oblasti zahrial vzduch až na 31 ° Celzia.

Podľa meteorologických dát ide o výraznú anomáliu, keďže sa zvyčajne v tejto dobe pohybuje teplota v regióne okolo 0 - 5 ° C.

Hoci sa na severozápade Ruska občas teplotné anomálie objavia, nie sú takto extrémne - väčšinou teplota pri výnimočnej teplotnej zmene dosiahne 20 ° C.

Odhady meteorológov zatiaľ tvrdia, že by vysoká teplota mala vydržať dva dni, čo je v oblasti ležiacej blízko severného polárneho kruhu (leží na 66 ° a 33 ', spomínané mesto Kojnas potom na 64 ° a 8' severnej šírky), neuveriteľné.

Abnormálne prejavy počasia

Arktída však všeobecne zažíva dlhodobé teplotné výkyvy. "Teploty vzduchu v Arktíde v posledných piatich rokoch prekročili všetky predchádzajúce záznamy od roku 1900," stojí v pravidelnej správe amerického Národného úradu pre oceány a ovzdušie (NOAA).

"Rastúca atmosférická teplota v Arktíde spôsobuje spomaľovanie a neobvyklé kolísanie oceánskeho prúdenia, ktoré možno spájať s abnormálnymi prejavmi počasia," upozornili na pravdepodobný dôvod vedci.

Poukázali napríklad na to, že takéto zmeny zvyčajne prinášajú do oblastí južne od severného polárneho kruhu neobvykle vysoké, ale aj nízke teploty.

Zmeny, ktoré nemajú obdobu

Podľa nich mohli byť jedným z dôsledkov teplotných anomálií v Arktíde napríklad tohtoročné snehové búrky na východe USA. "Arktída práve zažíva zažíva zmeny, ktoré nemajú v histórii ľudstva obdobu," uviedla Emily Osborneová, vedúca tímu, ktorý štúdiu pripravil. Rok 2018 bol druhý najteplejší v závese za rokom 2016, v Arktíde bola tento rok tiež druhá najnižšia vrstva ľadu.

Z dôvodu klimatických zmien už dve krajiny vyhlásili stav klimatickej núdze. Prvou krajinou sa stala na začiatku mája Británia, po nej nasledovalo Írsko.

Britský parlament týmto krokom reagoval okrem iného na aprílové ekologické demonštrácie skupiny Extinction Rebellion (rebélia proti vyhynutiu), ktorá tento krok požadovala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.