Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2019, 21:22

Trump privítal Orbána. Chválil jeho imigračnú politiku

Neľúbosť v USA vyvoláva Orbánova nerozvážna kritika americko-maďarského miliardára Georgea Sorosa.

Trump privítal Orbána. Chválil jeho imigračnú politiku
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump dnes v Bielom dome privítal maďarského premiéra Viktora Orbána, jedného z mála európskych štátnikov, ktorý Trumpa podporil ešte počas jeho volebnej kampane v roku 2016.

Trump pochválil Orbána za migračnú politiku a povedal, že premiér je tvrdý a uznávaný politik, ktorého kroky v otázke prisťahovalectva sú správne.

Zhoda v migračnej politike

Orbán podľa šéfa Bieleho domu pri riešení migračných problémov odvádza "skvelú prácu" a jeho príchod do Bieleho domu považuje prezident USA za veľkú česť. Maďarský premiér s Trumpom súhlasil v názore, že stanovisko oboch štátnikov je voči migračnej kríze rovnaké.

Názor na nekompromisný postup proti ilegálnej migrácii oboch politikov spája, cti návštevy v Bielom dome sa však Orbánovi dlho nedostalo, upozornila dnes americká tlač.

Podľa serveru Politico diplomati z amerického ministerstva zahraničia Trumpa varovali, že Orbán podkopáva základy demokratického usporiadania maďarskej spoločnosti a priatelí sa s Moskvou.

Témou aj Soros

Neľúbosť v USA vyvoláva aj Orbánova nerozvážna kritika americko-maďarského miliardára Georgea Sorosa.

Republikánsky predseda zahraničného výboru Senátu James Risch minulý týždeň poslal Trumpovi list, v ktorom prezidenta vyzval, aby sa o nevraživosti voči Sorosovi a o údajnom podnecovaní antisemitizmu v Maďarsku pri stretnutí s Orbánom zmienil.

Maďarský premiér bol do Bieleho domu pozvaný poslednýkrát v roku 2005, podľa denníka The New York Times vláda Baracka Obamu Orbána okázalo ignorovala.

Orbán je posledným zo stredoeurópskych štátnikov, s ktorými sa šéf Bieleho domu v poslednej dobe stretol.

​Vo februári rokoval americký prezident s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom, začiatkom marca bol hosťom v Bielom dome český premiér Andrej Babiš a pred desiatimi dňami prezident USA prijal predsedu slovenskej vlády Petera Pellegriniho.

Už vlani v septembri navštívil vo Washingtone Trumpa poľský prezident Andrzej Duda.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.