Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2019, 09:00

Americký štát schválil tvrdý zákaz potratov. Život nenarodeného dieťaťa je nad všetkým, tvrdia

Americký štát schválil tvrdý zákaz potratov. Život nenarodeného dieťaťa je nad všetkým, tvrdia
Zdroj: Reuters

Alabamská guvernérka Kay Iveyová v stredu podpísala zákon, ktorý v štáte na juhovýchode USA zakazuje takmer všetky potraty, výnimkou bude len stav ohrozujúci matku. Deň predtým návrh schválil alabamský Senát.

Proti zákonu chcú protestovať niektoré americké ľudskoprávne organizácie, Americká únia občianskych práv (ACLU) ho chce napadnúť na súde.

Zákonodarcovia v Alabame zakázali ukončenie tehotenstva v akejkoľvek dobe gravidity s výnimkou stavu, ktorý by ohrozil život matky. Republikáni odmietli aj návrh demokratov, aby potrat bol umožnený ženám a dievčatám, ktoré sa stali obeťami znásilnenia a incestu. Zákon nadobudne platnosť za šesť mesiacov.

Ak niekto v Alabame potrat v prípade zavedenia schváleného návrhu zákona vykoná, bude mu hroziť trest desať až 99 rokov väzenia. Žena, ktorá interrupciu podstúpi, trestne zodpovedná nebude.

Obhajcovia sprísnenia potratov tvrdia, že právo na život nenarodeného dieťaťa je nadradené všetkým ostatným právam.

Republikánski zákonodarcovia v Alabame uvádzajú, že zmyslom návrhu je hlavne to, aby sa potratom venoval priamo Najvyšší súd USA, ktorý by mohol zvrátiť precedentné rozhodnutie z kauzy Roeová verzus Wade z roku 1973. To interrupcie v USA de facto legalizovalo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.