Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2019, 15:18

Na letisku v Prahe došlo ku kontaktu dvoch lietadiel. Jedno zachytilo druhé krídlom

Rozsah poškodenia lietadiel a dĺžka ich prípadnej opravy sa teraz zisťuje.

Na letisku v Prahe došlo ku kontaktu dvoch lietadiel. Jedno zachytilo druhé krídlom
Zdroj: Facebook/Týdeník Policie

Na Letisku Václava Havla v Prahe sa v piatok popoludní pri rolovaní stretli dve lietadlá. Nikomu z cestujúcich sa nič nestalo. Informáciu serveru Novinky.cz potvrdil hovorca letiska Roman Pacvoň. Podľa neho išlo o dve lietadlá spoločnosti SmartWings.

Nehodu svojich lietadiel potvrdila aj letecká spoločnosť, rozsah poškodenia zatiaľ zisťuje. Pre cestujúcich dopravca pripravuje náhradné lietadlá. Nehoda môže skomplikovať ďalšiu prevádzku letov SmartWings, dopravca totiž stále rieši problémy s Boeingami 737 MAX 8, ktoré sú dočasne vyradené z prevádzky.

"Pri rolovaní po dráhe došlo ku kontaktu dvoch lietadiel, a to koncom krídla jedného lietadla s koncovou časťou druhého. Všetci cestujúci sú v poriadku a prevádzka na letisku nie je nijako obmedzená," povedal Pacvoň.

Hovorkyňa SmartWings Vlaďka Dufková uviedla, že nehoda sa stala mimo vzletovej dráhy. Rozsah poškodenia lietadiel a dĺžku ich prípadnej opravy spoločnosť teraz zisťuje.

Jedno z lietadiel mierilo do Funchalu na portugalskom ostrove Madeira. Cestovalo v ňom 160 pasažierov. Druhé lietadlo so 118 cestujúcimi malo letieť do Monastiru v Tunisku.

Pre obe linky spoločnosť pripravuje náhradné lietadlá, ktorá by mali byť zrejme pripravené do niekoľkých hodín. V oboch prípadoch išlo podľa Dufkovej o lietadlá Boeing 737-800.

V prípade veľkého poškodenia strojov by nehoda mohla ešte viac skomplikovať súčasnú situáciu dopravcu. SmartWings totiž zápasí s problémami s lietadlami Boeing 737 MAX 8, ktoré musel zatiaľ dočasne vyradiť z prevádzky. Prevádzku týchto strojov v marci zakázala po nehode rovnakého stroja v Etiópii Európska agentúra pre bezpečnosť lietania.

SmartWings vlastní sedem týchto lietadiel, ďalších deväť mala spoločnosť prevziať do leta. Lietadlá typu Boeing 737 MAX 8 tak mali v letnej sezóne predstavovať približne jednu tretinu flotily. Dopravca ich zatiaľ nahrádza ďalšími strojmi zo svojej flotily, pre letnú sezónu zároveň oznámil zníženie svojich letov o osem percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.