Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2019, 16:51

Rakúsky prezident súhlasí s odvolaním ministra vnútra, z Kurzovej vlády chcú odísť aj ďalší

Po odstúpení vicekancelára a bývalého šéfa FPÖ Heinza-Christiana Stracheho sa rozhodli podať demisiu aj zvyšní ministri tejto strany.

Rakúsky prezident súhlasí s odvolaním ministra vnútra, z Kurzovej vlády chcú odísť aj ďalší
Zdroj: TASR/AP

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen vyhovie požiadavke kancelára a predsedu Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastiana Kurza a z funkcie ministra vnútra odvolá Herberta Kickla zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

Povedal to v utorok po stretnutí s Kurzom, na ktorom rokovali o ďalšom vývoji po rozpade pravicovo-konzervatívnej vládnucej koalície.

​Kurz prezidenta okrem toho podľa agentúra APA informoval, že po odstúpení vicekancelára a bývalého predsedu FPÖ Heinza-Christiana Stracheho sa rozhodli podať demisiu aj zvyšní ministri tejto krajne pravicovej strany.

"Mám v úmysle vyhovieť všetkým týmto požiadavkám," uviedol Van der Bellen.

Zároveň vyzval Kurza, aby navrhol mená nových ministrov, pričom zdôraznil, že by malo ísť o odborníkov. Predtým než ich vymenuje do funkcie, sa Van der Bellen plánuje s novými kandidátmi i osobne stretnúť.

Kurz prisľúbil, že návrhy sprostredkuje čo najskôr; malo by sa tak stať ešte v priebehu dnešného dňa.

​V úrade zostane len nestranícka ministerka zahraničných vecí Karin Kneisslová, ktorú do funkcie nominovala FPÖ.

Rakúsko uvrhla do vládnej krízy len niekoľko dní pred dôležitými európskymi voľbami aféra okolo doterajšieho vicekancelára a šéfa FPÖ Heinza-Christiana Stracheho.

Na nahrávke zhotovenej v roku 2017 na ostrove Ibiza, ktorú zverejnili nemecké médiá minulý piatok, Strache diskutuje o možných nelegálnych daroch pre FPÖ a údajnej príbuznej istého ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak jeho strane pomôže k úspechu vo voľbách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.