Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2019, 11:12 Aktualizované dňa 24.05.2019 o 11:41

Mayová nezvládla tlak brexitu. Oznámila rezignáciu

V čele vlády zostane, kým si jej strana nenájde nového vodcu.

Theresa May
Zdroj: Reuters

Premiérka Theresa Mayová 7. júna skončí ako líderka britských konzervatívcov. Oznámila to dnes po stretnutí so šéfom parlamentného výboru konzervatívnych poslancov Grahamom Bradym. Na čele vlády zostane, kým si jej strana nenájde nového lídra.

Prejav britskej premiérky:

Konzervatívci 10. júna začnú niekoľkotýždňový proces voľby šéfa, ktorý zároveň Mayovú vystrieda v premiérskom kresle. Podľa denníka The Times by Británia nového premiéra mohla mať koncom júla.

Mayová v krátkom prejave pred sídlom britským premiérov v Downing Street 10 vyjadrila ľútosť, že sa jej nepodarilo zavŕšiť proces odchodu Británie z Európskej únie. Vyslovila pritom nádej, že jej nástupca bude o realizáciu brexitu usilovať ešte dôraznejšie.

Medzi kandidátmi na post na čele Konzervatívnej strany je napríklad bývalý šéf britskej diplomacie a jeden z najvýraznejších stúpencov brexitu Boris Johnson alebo Andrea Leadsomová, ktorá za kabinet vytvárala agendu dolnej komory parlamentu a ktorá v stredu z tejto funkcie odišla.

​Tlak na rezignáciu Mayovej v posledných týždňoch zosilnel hlavne kvôli jej vytrvalej snahe presadiť parlamentom už trikrát odmietnutú dohodu o brexite.

Konzervatívci utrpeli začiatkom mesiaca ťažké straty v miestnych voľbách v Anglicku a v Severnom Írsku a drvivú porážku im predpovedajú aj prieskumy pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa v Británii konali vo štvrtok.

Británia má podľa súčasných plánov opustiť Európsku úniu 31. októbra, stále však nie je jasné, za akých podmienok sa to stane.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.