StoryEditor

NATO je rakovina, ale zákrok by bol smrtiaci, hovorí ruský expert o napätej situácii na Ukrajine

21.01.2022, 10:53
Obsadenie Ukrajiny podľa Karaganova síce nie je v ruskom záujme, ale NATO je rakovina, ktorú treba zastaviť.

Ako v atmosfére eskalujúceho napätia medzi Moskvou a Západom uvažuje vedenie ruského štátu? Jednu z možných odpovedí ponúka rozhovor týždenníka Argumenty a fakty s politológom Sergejom Karaganovom.

Obsadenie Ukrajiny podľa neho síce nie je v ruskom záujme, ale NATO je rakovina, ktorú treba zastaviť.

Načúvať Sergejovi Karaganovovi sa v čase, keď sa Európa ocitla v najvážnejšej bezpečnostnej kríze za dlhé desaťročia, k hraniciam Ukrajiny sa sťahujú ruské vojská a Kremeľ chce svojimi požiadavkami proti rozširovaniu NATO na východ zboriť status quo, ktorý vzišiel z výsledkov studenej vojny, určite oplatí.

Šesťdesiatdeväťročný politológ a diplomat je doyenom ruskej zahraničnej politiky. Bol poradcom Borisa Jeľcina aj Vladimíra Putina a je čestným predsedom Rady pre zahraničnú a obrannú politiku, ktorá je považovaná za jeden z najvplyvnejších think tankov v Moskve.

Vtrhne Rusko na Ukrajinu?

Stále si udržuje veľmi dobré kontakty na ministerstve zahraničia aj v Kremli, zároveň však pri svojich vystúpeniach nemusí brať ohľad na politiku.

Môže tak hovoriť nahlas to, čo si jastraby okolo ruského prezidenta len myslia. Alebo to, čo by chceli, aby sme si mysleli, že si myslia – rozhodnite sa sami.

Kľúčovou otázkou dneška je, či...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 13:23