Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2019, 07:37

Spojené štáty sužujú tornáda. Za dva dni ich zaznamenali cez 50

Tornáda sa vysktujú aj v neobvyklých oblastiach, zasiahnuť môžu aj New York.

Spojené štáty sužujú tornáda. Za dva dni ich zaznamenali cez 50
Zdroj: Reuters

Viac ako päť desiatok tornád zasiahlo v posledných dvoch dňoch severnú a centrálnu časť Spojených štátov. Živel ničil domy a stožiare elektrického vedenia a spôsobil smrť 82-ročného muža v štáte Ohio.

Viac ako stovka ľudí musela byť ošetrená, väčšinou s ľahkými zraneniami, informovala agentúra AP. Varovanie pred ďalšími tornádami platí pre rozsiahlu oblasť netypicky siahajúcu až k New Yorku.

Mohutné veterné víry sa v pondelok prehnali oblasťou od Ohia a Iowy cez Illinois a Minnesotu až po Colorado. V Indiane napočítali meteorológovia celkom 14 tornád, v Colorade 11 a v Ohiu deväť.

Obeťou jedného z nich sa stal muž z ohijského mesta Celina, na ktorého dom tornádo vrhlo automobil. Dve desiatky ďalších obyvateľov mesta vzdialeného asi 100 kilometrov od Dayotonu boli zranené, z toho traja ľudia vážne.

"Niektoré oblasti pripomínajú vojnovú zónu," povedal novinárom starosta Celiny Jeffrey Hazel.

Do 60-tisíc domácností a podnikov bolo kvôli zničenému elektrickému vedeniu bez prúdu. Červený kríž otvoril v oblasti núdzové strediská pre ľudí, ktorých domy boli zasiahnuté živlom.

Celkovo bolo v dôsledku pondelňajších veterných smrští v ôsmich štátoch zranených do 130 ľudí.

Zrejme najsilnejšie utorkovej tornádo potom zasiahlo predmestie Kansas City, kde vietor zničil množstvo domov a zranil najmenej 12 ľudí, nikoho kriticky.

USA v posledných týždňoch zažívajú nebývalo silnú tornádovú sezónu a to aj v regiónoch, kde sú ničivé víry veľmi neobvyklé.

Kým Kansas či Colorado patria k štátom zvyknutým na občasný výskyt tornád, pre Pensylvániu na severovýchodnom pobreží krajiny bol utorňajší prechod rotujúcej smršti nevídaným javom.

Podľa meteorológov sa navyše v oblasti veľkých amerických miest môžu vytvoriť aj ďalšie tornáda, čo platí aj pre mesto New York či sever štátu New Jersey.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.