Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2007, 00:00

Európu opäť straší vtáčia chrípka

Vtáčia chrípka sa opäť šíri Európou a dorazila už na Britské ostrovy. Smrtonosnú ázijskú vetvu vírusu H5N1, ktorú minulý mesiac zaznamenali v Maďarsku, potvrdili v sobotu na spracovateľskej farme vo východoanglickom Holtone. Úrady vzápätí rozhodli o likvidácii 160-tisíc moriakov. Hromadné zabíjanie sa začalo v sobotu večer a má trvať dva dni. Všetkých ľudí, ktorí mohli prísť do kontaktu s nakazenými zvieratami, preventívne zaočkovali a nariadili im, aby až do odvolania neopúšťali oblasť.
Podľa britských vládnych zdrojov je výskyt vírusu pod kontrolou a nepredstavuje bezprostrednú hrozbu pre zdravie obyvateľstva. Napriek prísnym biologickým bezpečnostným opatreniam sa objavila kritika na adresu ministerstva životného prostredia, ktoré podľa médií nedostatočne rýchlo informovalo o nákaze. Na farme uhynulo 71 vtákov už v utorok, na verejnosť sa však informácie dostali až vo štvrtok, keď počet uhynutých zvierat prekročil tisíc. Podľa hydinárskej spoločnosti Bernard Matthews Holton sa nakazené mäso do obchodných reťazcov nedostalo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.