Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2019, 14:15 Aktualizované dňa 01.06.2019 o 19:10

Mohutná séria explózií v ruskej továrni na výbušniny, hlásia množstvo zranených

  • Silu výbuchov pocítili aj obyvatelia obcí vzdialených od Dzeržinska niekoľko desiatok kilometrov.
  • Tlakovou vlnou po explózii boli vybité sklené výplne na oknách viac ako 200 budov v okolí vrátane školy.
  • Možnou príčinou série explózií a požiaru mohlo byť nedodržanie technologických postupov a pravidiel bezpečnosti pri výrobe.
Mohutná séria explózií v ruskej továrni na výbušniny, hlásia množstvo zranených
Zdroj: TASR/AP

Po výbuchoch a požiari v továrni na výrobu výbušnín v ruskom meste Dzeržinsk vyhľadalo lekársku pomoc 79 ľudí. Stav 15 spomedzi nich si vyžiadal hospitalizáciu, informovala tlačová služba ruského ministerstva zdravotníctva s tým, že ide o zamestnancov továrne. Stav jednej zranenej ženy považujú lekári za vážny, dodala agentúra TASS.

TASS však súčasne informoval, že ministerstvo pre mimoriadne situácie uvádza inú bilanciu - podľa nej bolo zranených 42 ľudí, pričom 38 z nich sú zamestnanci továrne, zvyšní štyria sú miestni obyvatelia.

K požiaru a následnému výbuchu došlo v sobotu v prevádzke na výrobu výbušnín v meste Dzeržinsk, ktoré leží v Nižnonovgorodskej oblasti ležiacej v centre európskej časti Ruska.

Požiar už uhasili

Rozhlasová stanica Echo Moskvy informovala, že hasičom sa už medzičasom podarilo uhasiť požiar, ktorý vypukol v samotnej továrni a ktorý zachvátil aj priľahlý les. Požiar vyčíňal na ploche asi 1200 metrov štvorcových.

Echo dodalo, že v areáli továrne bolo po sérii výbuchov poškodených päť budov. Tlakovou vlnou po explózii boli vybité sklené výplne na oknách viac ako 200 budov v okolí vrátane školy. Silu výbuchov pocítili aj obyvatelia obcí vzdialených od Dzeržinska niekoľko desiatok kilometrov, uviedlo Echo Moskvy.

Ruské médiá informovali, že možnou príčinou série explózií a požiaru mohlo byť nedodržanie technologických postupov a pravidiel bezpečnosti pri výrobe.

Riaditeľa nedávno odvolali

TASS dodal, že generálneho riaditeľa továrne Kristall v piatok odvolali z funkcie za "systematické porušovanie pravidiel bezpečnosti pri práci v priemyselnom objekte". Jeho odvolanie súviselo so závermi komisie, ktorá vyšetrovala príčiny a okolnosti mimoriadnej udalosti, ku ktorej v tejto továrni došlo 4. apríla tohto roku.

Prevádzka, kde došlo k výbuchom, je súčasťou štátneho výskumného ústavu Kristall založeného v 50. rokoch 20. storočia. Špecializuje sa na tvorbu výbušnín a ich komponentov, ako aj bezpečné technológie na ich výrobu, testovanie, prepravu a likvidáciu. V roku 2011 začal pracovať pod kontrolou štátnej korporácie Rostechnologija.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.