Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2019, 12:41

Začali prípravy na ponor k vraku potopenej lode, kde môžu byť obete tragédie

Maďarské úrady súhlasili s tým, aby sa k vraku pokúsili dostať juhokórejskí potápači.

Začali prípravy na ponor k vraku potopenej lode, kde môžu byť obete tragédie
Zdroj: Reuters

Juhokórejskí potápači začali dnes v Budapešti s prípravami na zostúpenie k výletnej lodi, ktorá sa na Dunaji minulý týždeň potopila po kolízii s väčším plavidlom. Najmenej sedem ľudí pri nešťastí zahynulo a ďalších 21 je stále nezvestných.

​Predpokladá sa, že prinajmenšom časť nezvestných zostala vo vraku. Nešťastie sa stalo v stredu, na palube výletnej lode boli juhokórejskí turisti.

Prudký prúd Dunaja, rozvodneného po výdatných dažďoch, doteraz bránil potápačom, aby sa do potopenej lode ponorili a preskúmali ju. Predpokladalo sa, že dnes už bude situácia lepšia, ale podľa informácií z miesta to tak nie je.

Maďarské úrady však súhlasili s tým, aby sa k vraku pokúsili dostať juhokórejskí potápači.

Najskôr začne testovanie

Juhokórejský záchranný tím podľa agentúry Reuters ráno oznámil, že akonáhle budú dokončené prípravy, začne testovanie možnosti práce pod vodou. "Dnešné potápanie nebude o tom, pokúsiť sa dostať do lode. Pôjde najprv o zistenie situácie," oznámili záchranári vo vyhlásení.

​Juhokórejský tím chce vyzdvihnúť telá predpokladaných obetí, ktoré zostali v lodi, kým je vrak na dne rieky. Maďari navrhovali, že vzhľadom na neľahký prístup najskôr loď vyzdvihnú. Juhokórejčania sa však obávajú, že by mohlo hroziť poškodenie plavidla a tým aj strata tiel utopených. Maďarská strana nakoniec s plánom Juhokórejčanov súhlasila.

Tragická nehoda sa stala v stredu večer za daždivého počasia. Výletné plavidlo Morská panna s 33 juhokórejskými turistami sa potopilo po zrážke s väčšou hotelovou loďou Viking Sigyn. Medzi nezvestnými je 19 turistov a dvojčlenná maďarská posádka.

Kapitán vinu odmieta

Maďarská polícia už vo štvrtok zadržala ukrajinského kapitána lode Viking Sigyn pre podozrenie, že nešťastie zavinil. V sobotu súd na kapitána uvalil tridsaťdňovú väzbu.

Ukrajinec však akúkoľvek vinu na tragédii odmieta a dnes dal najavo, že je ochotný zaplatiť kauciu, aby mohol byť z väzby prepustený.

​Maďarské médiá s odvolaním sa na policajné zdroje informovali, že kapitán ignoroval pravidlá pre prevádzku na rieke.

Nenadviazal vraj kontakt s kapitánom Morskej panny v okamihu, keď sa snažil loď predbehnúť. Podľa pravidiel musí kapitán plavidlo pred sebou o chystanom predbiehaní informovať. Po nehode navyše nezaznela z väčšej hotelovej lode siréna, ktorá by na nešťastie upozornila, a kapitán neinformoval ani políciu, píšu maďarské médiá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.