MAFRA
StoryEditor

Šéf českých komunistov: Krajina je mediokraciou, novinári by mali byť volení

04.06.2019, 18:10
Autor:
TASRTASR
Vojtěch Filip päťkrát potvrdil, že svoj návrh myslí vážne.

Predseda Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) Vojtěch Filip uviedol, že ČR je mediokraciou, a preto chce meniť pravidlá.

Podľa neho by novinári verejnoprávnych médií mali byť volení a mali by rovnako ako poslanci alebo starostovia podávať majetkové priznania. Informovali o tom v utorok na svojej webovej stránke Hospodářské noviny (HN).

V lete má Filip v úmysle pripraviť návrh zákona, ktorý by uvedené zmeny v Česku zaviedol.

"Mediokracia víťazí nad demokraciou. Potom budeme musieť siahnuť po tom, že kto bude chcieť byť novinár, bude musieť byť zvolený. Každé štyri roky sa bude musieť podvoliť voľbe," uviedol šéf českých komunistov.

Funkciu by podľa neho mali novinári istú na štyri roky, potom by svoju prácu museli pred voličmi obhajovať.
Filip pre HN päťkrát potvrdil, že svoj návrh myslí vážne.

Komunistický líder hovoril aj o majetkových priznaniach. Tie by podľa neho mali novinári verejnoprávnych médií, teda Českej televízie (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo), zverejňovať už teraz. Prehľad o platoch novinárov v týchto médiách je podľa neho dôležitý, pretože ľudia za ich služby platia koncesionárske poplatky. Považuje to za kľúčovejšiu zmenu ako zavedenie voľby novinárov.

Návrh zákona, ktorý by voľbu novinárov zaviedol, pripraví Filip podľa vlastných slov ešte tohto roku. "Zatiaľ na to nemám čas, ale chcem to urobiť v lete," priblížil šéf českých komunistov. Detaily návrhu teda podľa HN zatiaľ nemá spísané.

"Je to šialený a nebezpečný nápad. Znamená to obmedzenie demokracie, normalizáciu spoločnosti vzor 2019. Som zásadne proti. Dalo sa to čakať. Po ťažení proti živnostníkom a cirkvám prichádza rad na novinárov. V spojení ANO a SPD (Sloboda a priama demokracia) a komunistov sa to však môže podariť, sú spojenci. A demokracia im prekáža," napísala HN poslankyňa Občianskej demokratickej strany (ODS) Miroslava Němcová.

01 - Modified: 2023-03-15 20:37:24 - Feat.: - Title: Južný Sudán prepustil dvoch novinárov väznených za video, na ktorom sa pomočil prezident 02 - Modified: 2023-03-09 23:00:00 - Feat.: - Title: Takto sa robí PR. Nemeckí politici si hrkútajú s novinármi, tí štedro inkasujú 03 - Modified: 2023-03-13 09:54:20 - Feat.: - Title: Alexej Fulmek: Neustále upozorňujem na chyby novinárov. Médiá musia byť objektívne a názor si majú vytvárať čitatelia 04 - Modified: 2023-03-07 13:39:06 - Feat.: - Title: Rada Európy varuje pred ohrozením bezpečnosti novinárov a slobody médií. Útokov a vyhrážok je čoraz viac 05 - Modified: 2023-03-04 07:00:00 - Feat.: - Title: Chcete cez fašiangy hodovať podľa vzoru našich predkov? Doprajte si šišku alebo donut (Brífing HN)
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. marec 2023 08:03