Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2019, 10:48

Najväčší sériový vrah v dejinách povojnového Nemecka bol odsúdený za vraždu 85 ľudí

Niels Högel svoje obete zabíjal v rokoch 2000 až 2005 na klinikách v severonemeckých mestách Oldenburg a Delmenhorst.

Najväčší sériový vrah v dejinách povojnového Nemecka bol odsúdený za vraždu 85 ľudí
Zdroj: Reuters

Bývalý nemecký ošetrovateľ Niels Högel bol dnes za vraždu 85 ľudí odsúdený na doživotné väzenie. Informovala o tom agentúra DPA, podľa ktorej krajinský súd v Oldenburgu konštatoval mimoriadnu závažnosť viny muža.

Štyridsaťdvaročný Högel si už vo väzení odpykáva doživotie za dve vraždy, za ktoré bol odsúdený v roku 2015.

Högel je označovaný za najväčšieho sériového vraha v dejinách povojnového Nemecka.

Svoje obete zabíjal v rokoch 2000 až 2005 na klinikách v severonemeckých mestách Oldenburg a Delmenhorst.

Högel bol nakoniec odsúdený za vraždu 85 pacientov. Vlani bol novo obžalovaný z vraždy 98 ľudí, dokopy mu tak bola pripísaná vina za rovnú stovku vrážd. V piatich prípadoch obžalovaný vinu poprel a na zvyšné obete si údajne nepamätá. Nevylúčil ale, že aj ich zabil.

Podľa DPA obhajoba trvala na tom, že Högel sa dopustil vraždy v 55 prípadoch a že v 14 prípadoch išlo o pokus o vraždu. V ďalších 31 prípadoch požadovala zbavenie viny. Štátne zastupiteľstvo naopak tvrdilo, že je 97 vrážd preukázaných.

Na klinike v Oldenburgu pracoval Högel od júna 1999 do októbra 2002 a v nemocnici v neďalekom Delmenhorst medzi decembrom 2002 a júlom 2005.

Ošetrovateľ pomocou liekov ovplyvňujúcich činnosť srdca privádzal pacientov do stavu vyžadujúceho oživovanie, aby pri ich následnej záchrane mohol preukazovať svoje schopnosti. Oživiť sa mu ich však často nepodarilo. Niektorých pacientov pritom oživoval počas jednej noci aj niekoľkokrát.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.