Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2019, 17:47

NASA otvorí ISS turistom. Každá cesta bude stáť 50 miliónov dolárov

Prvý turista by sa do obežného vesmírneho laboratória mohol vydať už v roku 2020.

NASA otvorí ISS turistom. Každá cesta bude stáť 50 miliónov dolárov
Zdroj: Twitter - Medzinárodná vesmírná stanica

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) dnes oznámil, že otvorí Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) súkromným turistom a spoločnostiam.

Prvý turista by sa do obežného vesmírneho laboratória mohol vydať už v roku 2020. Misia by mohla trvať až 30 dní a každý rok by sa mali uskutočniť dve, oznámila NASA.

Každá cesta k ISS bude stáť okolo 50 miliónov dolárov (44 miliónov eur) a za každú noc strávenú na vesmírnej stanici si bude NASA účtovať 35-tisíc dolárov (31-tisíc eur).

"NASA otvára Medzinárodnú vesmírnu stanicu komerčným príležitostiam," oznámil Jeff DeWit z NASA. Peniaze získané od vesmírnych turistov a súkromných spoločností by mali NASA pomôcť s financovaním vesmírnej stanice.

ISS je v súčasnosti jediná trvalo obývaná vesmírna stanica, vo vesmíre je už viac ako 20 rokov.

Po podpísaní zmluvy o zriadení ISS vo Washingtone v januári 1998 predstaviteľmi 14 krajín a agentúr pre kozmické lety sa stanica zrodila v novembri 1998 vynesením ruského modulu Zarja (Úsvit) na obežnú dráhu. Doteraz bolo vynesených k ISS 40 modulov.

Životnosť vesmírneho laboratória bola pôvodne do roku 2016, postupne bola predĺžená najprv do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Od 2. novembra 2000 sa na stanici trvalo zdržiava stála posádka, ktorá je dvoj až šesťčlenná a pravidelne sa strieda po pol roku.

Stanica je umiestnená na obežnej dráhe vo výške okolo 400 kilometrov, Zem obehne za necelých 93 minút rýchlosťou asi 7670 m / s (približne 27 600 km / h).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.