Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2019, 17:50

Saudovia hrozia popraviť chlapca, ktorý v desiatich rokoch protestoval proti vláde

Murtadža sa vo svojich desiatich rokoch zapojil do demonštrácií v rámci takzvanej Arabskej jari

Saudovia hrozia popraviť chlapca, ktorý v desiatich rokoch protestoval proti vláde
Zdroj: Reuters

Organizácia Amnesty International vyzvala Saudskú Arábiu, aby nepopravovala osemnásťročného chlapca, ktorý je za mrežami už od svojich trinástich rokov.

Murtadžu Kureirisa saudské úrady vinia z toho, že sa vo svojich desiatich rokoch zúčastnil protivládnych protestov v rámci Arabskej jari. Chlapcovi hrozí trest smrti, informovala v sobotu televízia Al-Džazíra.

Osemnásťročný Murtadža strávil v centre pre mladistvých delikventov takmer tretinu svojho života, Saudská justícia ale hrozí ešte pritvrdiť. Pri súdnom pojednávaní v auguste minulého roka pre neho saudský verejný žalobca žiadal trest smrti, uviedla v sobotu Al-Džazíra.

Chlapec čelí sérii obvinení, ktoré zahŕňajú účasť na protivládnych protestoch, prítomnosť na pohrebe svojho brata, ktorého pri demonštráciách zabila polícia a pripojenie k údajnej "teroristickej organizácii", teda skupine, ktorá pri protestoch hádzala molotovov kokteil na policajné stanice a strieľala na bezpečnostné zložky.

Podľa reportáže CNN z tohto týždňa pochádza Murtadža z šiitskej rodiny, ktorej členovia sa často zúčastňovali demonštrácií za ľudské práva a proti diskriminácii šiitskej menšiny sunnitskou vládou.

Mladý demonštrant

Murtadža sa vo svojich desiatich rokoch zapojil do demonštrácií v rámci takzvanej Arabskej jari, ako sú nazývané protivládne manifestácie na Blízkom východe a v severnej Afrike, ktoré sa hromadne spustili v rokoch 2010 a 2011. Spolu s podobne starými deťmi vtedy Murtadža usporiadal vlastnú mierovú demonštráciu, pri ktorej malí chlapci na bicykloch prechádzali ulicami Rijádu.

Podľa Amnesty International chlapca zatkli v roku 2014, keď so svojou rodinou cestoval do Bahrajnu a umiestnili ho do detenčného zariadenia pre mládež. Tam bol údajne bitím a zastrašovaním nútený k tomu, aby sa priznal k trestným činom. Až do minulého leta, kedy sa konalo prvé súdne pojednávanie, k nemu podľa organizácie nesmeli právnici.

Mrazivý rekord v popravách

"Saudskoarabské úrady držia mrazivý rekord v používaní trestu smrti na zastrašovanie politických odporcov a na trestanie protivládnych demonštrantov, vrátane detí, zo šiitskej menšiny," uviedla Lynn Maaloufová z Amnesty International.

Kritiku ľudskoprávnych organizácií a OSN si Rijád vyslúžil napríklad aj tento rok v apríli, kedy popravil 37 ľudí za násilie pri protivládnych demonštráciách. Väčšina z popravených boli šiiti. Podľa saudskoarabskej tlačovej agentúry SPA bola v tejto krajine od začiatku tohto roka popravená stovka ľudí. Vlani popravili tamojšie úrady 149 osôb.

Saudská Arábia má približne 33 miliónov obyvateľov, z ktorých asi 15 percent sú šíitskí moslimovia. Tí sa dlhodobo sťažujú na diskrimináciu zo strany režimu, ktorého vedenie vyznáva striktne vahhábitskú podobu sunnitského islamu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.