Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2019, 18:24

V bojoch v Sýrii zomrel kedysi slávny futbalista, bol známou postavou sýrskeho povstania

Dvadsaťsedemročný Sárút býval známym brankárom a svoju krajinu zastupoval v sýrskej futbalové reprezentácii do 17 rokov.

V bojoch v Sýrii zomrel kedysi slávny futbalista, bol známou postavou sýrskeho povstania
Zdroj: Reuters

V bojoch v Sýrii dnes zomrel Abdal Básat Sárút, kedysi slávny sýrsky futbalista, ktorý sa po vypuknutí povstania proti prezidentovi Assadovi v roku 2011 stal symbolom boja proti režimu a neskôr povstaleckým veliteľom.

Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že Sárút prišiel o život pri bojoch s vládnymi silami na severozápade krajiny.

Dvadsaťsedemročný Sárút býval známym brankárom a svoju krajinu zastupoval ako v sýrskej futbalové reprezentácii do 17 rokov, tak aj v reprezentácii do 20 rokov.

Po vypuknutí povstania v Sýrii pred viac ako ôsmimi rokmi sa ale preslávil inak - začal byť nazývaný "spevákom revolúcie", pretože na najrôznejších zhromaždeniach spieval smútočné piesne za zabitých demonštrantov, ale aj piesne, v ktorých dehonestoval prezidenta.

Po násilnom potlačení protestov sa športovec stal jedným z veliteľov rebelov bojujúcich proti režimu. Televízna stanica Al-Džazíra ho označila za "veľmi známu postavu sýrskeho povstania". V bojoch so sýrskou armádou zahynuli tiež jeho štyri bratia a otec.

Sárút prežil niekoľko pokusov o atentát, v posledných týždňoch sa jeho jednotka zúčastnila bojov na severe provincie Hamá. Pred dvoma dňami utrpel povstalecký veliteľ závažné zranenia, ktorým dnes podľahol.

Boje v oblasti sa v poslednej dobe vyostrili, povstalecké jednotky sa tam snažia odraziť ofenzívu vládnych síl. Provincia Idlib a časť susednej Hamá sú jedny z posledných oblastí, v ktorých vláda nemá kontrolu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.