Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2019, 20:40

V Benátkach demonštrovali tisícky ľudí proti veľkým výletným lodiam

Demonštráciu zorganizovala skupina s názvom "Žiadne veľké lode".

V Benátkach demonštrovali tisícky ľudí proti veľkým výletným lodiam
Zdroj: Reuters

Tisícky ľudí v sobotu demonštrovali v Benátkach za zákaz vstupu veľkých lodí do prístavu tohto talianskeho prístavného mesta. Protest prišiel po minulotýždňovej zrážke veľkého plavidla s menším turistickým plavidlom.

Podľa talianskych médií pochodovalo mestom približne 5000 demonštrantov, pričom niektorí niesli transparenty so sloganmi ako

"Nedovoľte vstup veľkých lodí do lagúny," informovala tlačová agentúra AFP.

"Títo giganti musia opustiť lagúnu. Nie sú kompatibilní s jemnou rovnováhou ekosystému a predstavujú nebezpečenstvo pre mesto," uviedol predseda benátskej časti Marghera Gianfranco Bettin.

Demonštráciu zorganizovala skupina s názvom "Žiadne veľké lode" po incidente, ktorý sa odohral minulú nedeľu. Ku kolízii došlo v kanáli Giudecca medzi 13-pochodovou loďou MSC Opera s luxusným plavidlom, pričom štyria turisti utrpeli ľahšie zranenia.

Amatérske videozábery incidentu, ktoré sa dostali na sociálne médiá, vyvolali pobúrenie v súvislosti so škodami spôsobenými v tomto jednom z najznámejších miest sveta. Benátky sú zapísané na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.

Kritici tvrdia, že vlny, ktoré lode vytvárajú, narúšajú základy tohto lagúnového mesta. Benátky pravidelne čelia záplavám, ktoré zanechávajú pod vodou miesta ako Námestie svätého Marka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.