Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2019, 15:26

Ukrajina obviňuje Rusko: Krajina kradne suroviny, od cárskych čias sa nič nezmenilo

  • Obvinenia zazneli v úvodnom vyhlásení zástupcov Kyjeva na Stálom rozhodcovskom súde (PCA) v Haagu.
  • Ten začal predbežne prejednávať ukrajinskú žalobu na Moskvu.
  • Podľa žaloby Rusko nelegálne postavilo most a obťažuje lode v Kerčskom zálive.
Ukrajina obviňuje Rusko: Krajina kradne suroviny, od cárskych čias sa nič nezmenilo
Zdroj: TASR/AP

Rusko svojimi zásahmi na Kryme a v okolitých vodách porušuje práva Ukrajiny ohľadom rybárčenia a ťažby nerastných surovín a dokazuje, že od čias Ruského impéria sa nič nezmenilo.

Aj tieto obvinenia dnes zazneli v úvodnom vyhlásení zástupcov Kyjeva na Stálom rozhodcovskom súde (PCA) v Haagu, ktorý tento týždeň začal predbežne prejednávať ukrajinskú žalobu na Moskvu.

Ruské výhrady k jurisdikcii medzinárodného súdu podľa ukrajinskej strany nemajú žiadny právny základ.

"Rusko postavilo nelegálne most cez medzinárodnú úžinu. Obťažuje lode všetkých krajín smerujúce z a do ukrajinských prístavov," povedala námestníčka šéfa ukrajinskej diplomacie Olena Zerkalová o situácii v Kerčskom prielive.

​Ten oddeľuje Krym od ruského Krasnodarského kraja a od anexie ukrajinského polostrova v roku 2014 v ňom lodnú prevádzku kontroluje Rusko.

Neúcta Ruska k morskému právu

"(Rusko) kradne naše energetické zdroje v našich morských oblastiach. Nepúšťa našich rybárov do vôd, v ktorých odjakživa chytali ryby. Dohromady ukazujú tieto priestupky úplnú neúctu Ruska k medzinárodnému morskému právu," pokračovala podľa agentúry AP Zerkalová.

Ukrajinský žaloba na Stálom rozhodcovskom súde, ktorý je najstarším rozhodcovským súdom na svete, bola podaná v septembri 2016 a požaduje verdikt, ktorý by Moskve nariadil "ukončiť nezákonné kroky v predmetných vodách".

Ruská strana na pondelkovom predbežnom pojednávaní uviedla, že súd v Haagu nemá právomoc rozhodovať o ukrajinských nárokoch, pretože "sa dotýkajú ruskej zvrchovanosti nad Krymom a priľahlými vodami".

Od cárskych čias sa nič nezmenilo

Podľa Zerkalovej nemá ruská argumentácia z právneho hľadiska žiadnu váhu a Stály rozhodcovský súd by o žalobe mal rozhodnúť. Predstaviteľka ukrajinskej vlády zdôraznila, že spor sa týka údajného porušovania práva Kyjeva zakotveného v Dohovore OSN o morskom práve, ktoré sa dotýka aj rybárčenia či ťažby nerastných surovín. Kedy sa päťčlenný arbitrážny panel PCA vyjadrí k ruským námietkam ohľadom jurisdikcie, nie je v tejto chvíli jasné.

"Podľa Ruska je tento prípad o zvrchovanosti Krymu," uviedla námestníčka Zerkalová. "Prístup Ruska vychádza z imperiálneho výkladu dejín, ktorý jeho lídri preferujú. Vo verzii reality prezentovanej Ruskom včera (pondelok) sa nič nezmenilo od čias Ruského impéria," dodala podľa agentúry AFP.

Západ pripojenie Krymu k Rusku neuznáva a obviňuje Moskvu, že úmyselne bráni Ukrajincom v prístupe do Azovského mora, ktoré od Čierneho mora oddeľuje Kerčský prieliv. Rusko po anexii polostrova začalo v regióne rozvoj infraštruktúry a postavilo cez Kerčský prieliv most pre automobilovú dopravu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.