Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2019, 17:46

Na Ukrajine padali ďalšie hlavy. Prezident Zelenskyj zbavil funkcií 15 gubernátorov

Volodymyr Zelenskyj okrem toho požiadal parlament o odvolanie generálneho prokurátora.

Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zbavil funkcie 15 gubernátorov a požiadal parlament o odvolanie generálneho prokurátora Jurija Lucenka.

S odvolaním sa na utorňajšie vyhlásenie zástupcu šéfa prezidentskej administratívy Ruslana Riabošapku tom informovali agentúry Reuters a Ukrinform.

"Čo sa týka gubernátorov, dnes prišla prvá časť vládnych návrhov na odvolanie hláv regiónov," vyhlásil Riabošapka a dodal, že prezident už odvolal šéfov 15 z 24 oblastí, píše Ukrinform.

V súvislosti s návrhom na odvolanie Lucenka zástupca šéfa prezidentskej administratívy uviedol, že napriek zmenám zákona o prokuratúre, na základe ktorých generálny prokurátor nemusí mať právnické vzdelanie, môže byť podľa iných noriem toho istého zákona na čele prokuratúry aj naďalej "len človek s právnickým vzdelaním".

Riabošapka dodal, že vzhľadom na charakter svojej služby by generálny prokurátor mal mať nielen právnické vzdelanie, ale aj praktické skúsenosti v danej oblasti.

Zelenského predstaviteľ v parlamente Ruslan Stefančuk ešte minulý týždeň informoval o tom, že prezident tiež opätovne požiadal parlament o odvolanie ministrov zahraničných vecí a obrany - Pavla Klimkina a Stepana Poltoraka -, ako aj šéfa civilnej kontrarozviedky SBU Vasyľa Hrycaka.

Novým šéfom diplomacie by sa podľa agentúry Reuters mal stať Vadim Pristajko, ktorý momentálne zastáva okrem iného aj funkciu ukrajinského vyslanca v NATO.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.