Reuters
StoryEditor

Zomrel bývalý egyptský prezident Mursí

17.06.2019, 18:17
Autor:
ČTKČTK
V čele Egypta bol Mursí od 30. júna 2012 do svojho zvrhnutia armádou 3. júla 2013.

Niekdajší islamistický egyptský prezident Muhammad Mursí zomrel na súde. S odvolaním sa na egyptskú štátnu televíziu o tom informovala agentúra Reuters.

V čele Egypta bol Mursí od 30. júna 2012 do svojho zvrhnutia armádou 3. júla 2013. Mursí podľa televízie omdlel pri súdnom pojednávaní a následne zomrel.

Dnešný súd sa týkal Mursího obvinenia zo špionáže spojenej s údajným sprisahaním s palestínskym islamistickým hnutím Hamas, ktoré vládne v Pásme Gazy. Exprezidentovo telo bolo podľa egyptskej štátnej televízie odvezené do nemocnice.

Hlavou štátu bol Mursí zvolený v prvých demokratických prezidentských voľbách po páde autoritárskeho režimu prezidenta Husního Mubaraka.

Do volieb išiel ako kandidát islamistického a teraz zakázaného Moslimského bratstva a šéf Strany slobody a spravodlivosti (FJP).

Mursího zosadila armáda po masových protestoch proti jeho vláde v roku 2013 a následne tvrdo zakročila proti Moslimskému bratstvu - Mursí a mnoho jeho spojencov bolo zatknutých.

Vo väzení si teraz 67-ročný exprezident odpykával 20-ročný trest za podnecovanie k násiliu a zabíjanie demonštrantov pri protestoch v decembri 2012, odsúdený bol tiež na doživotie za špionáž pre Katar, čo v Egypte znamená 25 rokov väzenia. Súdený bol aj v rade ďalších káuz.

Správu budeme aktualizovať.

18. máj 2022 06:22